Kiedy robisz psu zdjęcie, zwłaszcza po zmroku, możesz zauważyć dziwne zjawisko. Najczęściej oczy czworonoga wyglądają bardzo dziwnie i świecą się jasnym lub zielonym kolorem. Niejeden właściciel zwierzęcia zastanawia się, czy z jego psem jest wszystko w porządku i jaki jest powód świecących oczu u psa na zdjęciu.
Czytaj także: Genialny trik ogrodnika. W mig wypędzisz nornice
Dlaczego psom świecą się oczy na zdjęciach? Zjawisko łatwo wyjaśnić
Okazuje się, że zjawisko można łatwo wyjaśnić. Oczywiście psy nie emitują żadnego światła przez oczy - odblask jest spowodowany odbijaniem światła przez błonę odblaskową (łac. tapetum lucidum), która nazywana jest również makatą odblaskową. Ten element budowy oka często obecny jest u gatunków, które zachowują aktywność nocą - na przykład u myszy, sów, kotów czy właśnie psów.
Jak działa błona odblaskowa? Znajduje się ona między naczyniówką a siatkówką oka. Kieruje ona większą ilość światła do receptorów w siatkówce. Dzięki temu pies lepiej widzi po zmroku, nawet w niemal całkowitych ciemnościach. A także ma kolorowe, niepokojące oczy na zdjęciach.
"Świecące oczy" u psa nie występują zawsze. Musi patrzeć w obiektyw w konkretny sposób
Jednak nie na każdym zdjęciu zauważymy u psa "świecące oczy". Żeby zjawisko zaistniało, pies musi patrzeć prosto w źródło światła, którym jest na przykład lampa błyskowa. Wystarczy jednak, żeby odwrócił albo spuścił głowę, a oczy będą zupełnie normalne. Przyczyny mogą być ewolucyjne - dzięki temu psy mogły łatwo zaatakować ofiarę, pozostając niezauważone.
Jak uniknąć takiego efektu, jeśli chcemy zrobić portret psa? Odpowiedź jest prosta – wystarczy wykonać zdjęcie bez lampy błyskowej. Inaczej musimy pogodzić się z tym, że oczy czworonoga będą świecić.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl