Eukaliptus - charakterystyka
Eukaliptus to drzewo lub krzew należący do rodziny mirtowatych. Sama nazwa "eukaliptus" obejmuje aż 600 gatunków roślin. Pierwotnym miejscem jego występowania była wyspa Tasmania oraz południowe i wschodnie tereny Australii. Obecnie eukaliptus uprawiany jest w wielu krajach o ciepłym klimacie umiarkowanym, m.in.: w rejonach Azji, Ameryki Południowej, Afryki oraz niektórych państwach w Europie. Niektóre okazy eukaliptusa mogą osiągać nawet do 100 m wysokości.
Eukaliptus jest głównie znany z tego, że stanowi pożywienie dla koali. Dawniej wierzono też, że jest on skutecznym środkiem do walki z chorobami, takimi jak malaria, cholera, tyfus i szkarlatyna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eukaliptus – właściwości
Eukaliptus zawiera duże ilości garbików, czyli tzw. taniny, która ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalane i przeciwbólowe. Ponadto eukaliptus zawiera w sobie olejki eteryczne, które mają szereg korzystnego działania dla naszego organizmu i samopoczucia.
Aromaterapia eukaliptusem przede wszystkim pozytywnie wpływa na odprężenie, ukojenie i złagodzenie stresu. Roślina ta dodatkowo ułatwia zasypianie oraz łagodzi bóle głowy i migreny. Wdychanie olejku eukaliptusowego redukuje również ból powiązany z chorobami reumatycznymi.
Czytaj także: Jakie mieszkanie kupić?
Co ciekawe, eukaliptus ma szereg pozytywnych korzyści dla naszej skóry. Przede wszystkim wspomaga on walkę z łupieżem i innymi problemami skóry głowy. Eukaliptus polecany jest osobom z przesuszoną skórą, łuszczycą oraz ŁZS. Dodatkowo ma on działanie przeciwstarzeniowe i doskonale nawadnia skórę - stanowi składnik wielu preparatów stosowanych do pielęgnacji twarzy.
Wdychanie olejku eukaliptusowego jest szczególne polecane osobom, zmagającym się z przeziębieniami. Roślina ta udrażnia bowiem górne drogi oddechowe, ułatwia oddychanie oraz przyczynia się do pozbycia się kaszlu.
Czytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Liście eukaliptusa, ze względu na swój silny zapach, wykorzystywane są także do odstraszania insektów i komarów, na które jesteśmy narażeni szczególnie w sezonie wiosenno-letnim.
Dlaczego warto powiesić gałązki eukaliptusa pod prysznicem?
Rośliny pod prysznicem cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Wśród nich królują przede wszystkim gałązki eukaliptusa, które nie tylko doskonale ozdobią naszą łazienkę, ale i niosą za sobą wiele prozdrowotnych właściwości. Olejki eteryczne z eukaliptusa uwalniają się bowiem pod wpływem działania pary. Wszystko to z kolei umożliwia ich wdychanie, a tym samym, dzięki kąpieli, szybciej przyswoimy wartościowe składniki zawarte w gałązkach eukaliptusa.
Eukaliptus pod prysznicem będzie działał kojąco i odprężająco. Nasza kąpiel stanie się niezwykle aromatyczna i relaksująca. Dodatkowo liście eukaliptusa mają silny zapach, który udrożni nasze drogi oddechowe i złagodzi objawy przeziębienia. Dzięki temu, w przypadku infekcji, oddychanie stanie się o wiele łatwiejsze.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Jak powiesić gałązki eukaliptusa pod prysznicem?
Do powieszenia pod prysznicem nada się zarówno świeży, jak i suszony eukaliptus. Aby to zrobić, wystarczy zebrać kilka gałązek rośliny, a następnie przymocować je za pomocą sznurka lub gumki. Aby jednak działanie eukaliptusa było skuteczne, musimy pamiętać o regularnym wymienianiu gałązek. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy zapach eukaliptusa będzie już bardzo słaby lub praktycznie niewyczuwalny, mniej więcej po tygodniu.
Eukaliptus - środki ostrożności
Świeży eukaliptus może być trujący dla kotów oraz psów, dlatego należy zadbać o to, by zwierzęta nie miały dostępu do rośliny. Ponadto ze względu na to, że istnieje niewiele danych na temat stosowania eukaliptusa pod różnymi postaciami u kobiet w ciąży, wówczas przed zawieszeniem go pod prysznicem, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.
Czytaj także: Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.