Kłódka, czyli okucie budowlane zamykające, składa się z obudowy, w której mieści się mechanizm oraz ruchomego pałąka, który otwiera i zamyka obręcz. Historia wynalezienia kłódki pozostaje tajemnicą. Wiadomo tylko, że była stosowana już w Średniowieczu. Zamknięcie służyło między innymi do blokowania dyb. Mechanizmy kłódek bywają bardzo skomplikowane, czasem, by dostać się do otworu na klucz, trzeba podać odpowiednie hasło. Jedna rzecz łączy jednak wszystkie okucia. Mają one na spodzie otwór.
Do czego służy otwór na spodzie kłódki?
Zauważyłeś niewielki otworek w kłódce i zastanawiasz się, do czego służy? Nie powstał on przypadkowo. Inżynierowie stworzyli go, by umożliwić odpływ wody i zapobiec korozji. Ma to duże znaczenie, jeśli używamy kłódki na zewnątrz. Zardzewiała kłódka może sprawdzić wiele problemów, otwór to po prostu zabezpieczenie przed tym procesem.
Drugie zastosowanie otworu to konserwacja. Przez dziurkę możemy wprowadzić olej i nasmarować zamknięcie. Pamiętajmy, żeby robić to regularnie. Dzięki temu unikniemy problemów z zaciętym zamkiem.
Jak poradzić sobie z zardzewiałą kłódką?
Niestety, zdarza się, że zapominamy o konserwacji okucia. Wtedy z pomocą przychodzą specjalistyczne preparaty. Warto wypróbować na przykład ciecz aerozolową. Innym sposobem jest wykorzystanie smaru bądź oleju silnikowego. Aby to zrobić, należy wlać płyn do dziurki od klucza i do skrzyżowania ramienia urządzenia z ciałem, a następnie odczekać chwilę.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, trzeba ratować się rozcięciem kłódki. Do tego potrzebne są jednak specjalistyczne narzędzia. Warto zatem na bieżąco konserwować kłódki. Unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.