Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało propozycję zmian w przepisach prawa pracy, mających na celu wsparcie rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie lub chorych - informuje Polska Agencja Prasowa.
Obecnie rodzice takich dzieci mają takie same prawa jak rodzice dzieci urodzonych w terminie, co oznacza konieczność rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po porodzie i możliwość jego przerwania po ośmiu tygodniach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe rozwiązania przewidują wprowadzenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego: do 15 tygodni dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważących poniżej 1000 gramów, oraz do 8 tygodni dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji.
Zasiłek macierzyński w czasie dodatkowego urlopu ma wynosić 100 procent podstawy wymiaru.
Czytaj też: Zacznie się 1 listopada. ZUS czeka na wnioski
Projekt nowelizacji jest odpowiedzią na petycję Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, która wpłynęła do ministerstwa w listopadzie ubiegłego roku i została poparta przez blisko 16 tysięcy osób.
Równocześnie w Sejmie trwają prace nad projektem zgłoszonym przez posłów Konfederacji, dotyczącym wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla matek wcześniaków; w połowie września został on skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw Zmian w Kodyfikacjach.
Czytaj też: Chcą zlikwidować 800 plus. Ponad połowa "za"
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce urodziło się ponad 270 tysięcy dzieci, z czego blisko 20 tysięcy przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.