Zima to czas, kiedy przyroda przechodzi w stan uśpienia, a wiele ptaków napotyka trudności w znalezieniu pożywienia. Dokarmianie ptaków w tym okresie to nie tylko gest dobrej woli, ale i konieczność. Regularne dostarczanie pożywienia może zadecydować o ich przetrwaniu w mroźnych miesiącach. Brak możliwości zdobycia jedzenia prowadzi do osłabienia ptaków, co może wpływać na równowagę w lokalnym ekosystemie, gdyż pomagają one kontrolować populację owadów i drobnych szkodników latem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dokarmiać ptaki zimą?
Decydując się na dokarmianie ptaków zimą, trzeba skupić się na wyborze odpowiedniego pokarmu. Do bezpiecznych pokarmów należą różnorodne ziarna, takie jak słonecznik i proso. Suszone owoce także sprawdzają się doskonale jako źródło energii. Pestki dyni i niesolone orzechy wprowadzą różnorodność do ich diety.
Jeśli chcemy dokarmiać ptaki w naszym ogrodzie czy na balkonie, dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie karmnika. Jak zrobić karmnik dla ptaków? Nie zawsze musimy polegać na klasycznych karmnikach. Możemy wykorzystać proste sposoby, jak użycie rolek po papierze toaletowym, posmarowanych masłem orzechowym i obsypanych ziarnami.
Karmnik najlepiej umieścić z dala od ruchliwych dróg i zgiełkliwych miejsc. Ważne jest, aby ptaki miały możliwość łatwego dostępu do pożywienia oraz bezpieczne schronienie w pobliżu.
Dobrze zaprojektowany karmnik dla sikorek i innych ptaków powinien umożliwiać ptakom swobodną obserwację otoczenia, co pozwala im unikać drapieżników. Konstrukcja powinna mieć zadaszenie chroniące pokarm przed deszczem i śniegiem.
Najczęstsze błędy podczas dokarmiania ptaków
Pomimo najlepszych chęci, łatwo popełnić błędy przy dokarmianiu ptaków. Jednym z najczęstszych jest karmienie chlebem, który nie dostarcza ptakom potrzebnych wartości odżywczych, a może powodować odwodnienie i choroby. Zjedzony przez ptaki chleb fermentuje w ich układzie pokarmowym, co prowadzi do wystąpienia schorzeń takich jak kwasica żołądka. Podobnie należy unikać karmienia ptaków solonymi produktami, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia.
Innym schorzeniem, które występuje u ptaków dokarmianych chlebem, jest tak zwane anielskie skrzydło. Chleb, przyczynia się do rozwoju tej deformacji. U dorosłych ptaków jest to stan nieodwracalny, prowadzący do trwałej utraty zdolności do lotu.
Pamiętaj, by dokarmiać ptaki z głową. Nie wkładaj do karmnika zbyt dużo jedzenia, które szybko może ulec zepsuciu. Tylko świeże i odpowiednie pokarmy zapewniają ptakom zdrowy i bezpieczny posiłek. Kontroluj stan karmnika oraz dbaj o czystość wokół niego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.