Mszyce pojawiają się znienacka i ekspresowo się rozprzestrzeniają. Atakują rośliny kwitnące, ale i owoce oraz warzywa, a przy tym szybko mogą zniweczyć efekty ciężkiej pracy. Choć są to owady niewielkich rozmiarów, potrafią dokonać poważnych zniszczeń: osłabiają rośliny, hamują ich wzrost, a nawet - mogą prowadzić do ich obumierania.
Niestety pozbycie się tych nieproszonych gości stanowi nie lada wyzwanie. Środki chemiczne nie zawsze są skuteczne, a dodatkowo trzeba za nie sporo zapłacić.
Czytaj także: Banalny trik z folią aluminiową, który musisz wypróbować
Alternatywą są domowe sposoby na pozbycie się mszyc z ogrodu. Jednym z nich jest przygotowanie oprysku z octu. Ten - jak obiecuje "Super Express" - zwalczy szkodniki w 10 minut. Jak przygotować domowy oprysk za kilka złotych?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowy oprysk na mszyce
Ocet może odstraszać zapachem, ale jest popularnym i tanim sprzymierzeńcem podczas porządków domowych, a także - w walce z mszycami. Trzeba jednak umiejętnie z niego korzystać.
By przygotować domowy oprysk z octu, należy rozcieńczyć go z wodą w odpowiednich proporcjach: do 1 litra wody wlewamy zatem 100 ml octu. Po dokładnym wymieszaniu roztworu, przelewamy go do butelki z atomizerem. I gotowe!
Czytaj także: Oprysk z dwóch składników. Szara pleśń nie ma szans
Tak przygotowanym opryskiem należy obficie spryskać rośliny, które zostały zaatakowane przez mszyce. By wzmocnić efekt, do roztworu można dodać odrobinę szarego mydła, startego na tarce, albo kilka kropel płynu do mycia naczyń.
Kolejnym domowym sposobem na mszyce jest ekologiczny oprysk na bazie czosnku i ostrej papryki. Składniki te wykazują silne właściwości owadobójcze i pozwalają pozbyć się mszyc w kilka sekund, jednak samo przygotowanie oprysku wymaga cierpliwości.
Potrzebujesz kilku ząbków czosnku, łyżki ostrej papryki oraz 1 litra ciepłej wody. Czosnek należy przeciśnięć przez praskę i dodać do niego paprykę. Całość zalewa się wodą, a następnie - odstawia na około 6 godzin. Kolejnym krokiem jest przecedzenie preparatu i rozcieńczenie go wodą w odpowiedniej proporcji - 250 ml roztworu na 10 litrów wody. Kwiaty należy spryskiwać co dwa dni.