Według przeprowadzonych badań "pocieszanie się jedzeniem" u kobiet w postaci zajadania słodkości wynika z tego, że działają one jak...emocjonalne środki przeciwbólowe.
Badaniu poddano 100 kobiet, którym przedstawiano zdjęcia słodkich i pikantnych potraw. Jak pokazały badania, samotne kobiety wykazywały większą aktywność mózgu w obszarach powiązanych z apetytem.
Według naukowców z Los Angeles to odkrycie obnaża "błędne koło pomiędzy niezdrowym odżywianiem a negatywnymi objawami psychicznymi".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zespół, który przeprowadził badania, przekonuje, że potrzeba "holistycznego podejścia", które pomoże kobietom wydostać się z błędnego koła poprzez skupienie zarówno na ciele, jak i umyśle oraz "odżywienie" samotnego mózgu.
Jeśli masz większy apetyt, jesz więcej, co może skutkować większym niepokojem lub depresją, co może prowadzić do jedzenia większej ilości - zauważyła główna autorka badań, dr Xiaobei Zhang.
Jej słowa potwierdziła Dr Arpana Gupta, również zaangażowana w badanie.
Nie prowadzono do tej pory badań na temat tego, jak mózg przetwarza samotność i jaki to ma związek z otyłością czy skutkami zdrowotnymi. Kiedy ludzie są sami lub samotni, ma to duży wpływ na to, jak się czują. Zatajają informacje o tym, co jedzą, nie mówią o swoich zachciankach, zwłaszcza na niezdrową żywność - przyznała.
Przejeść samotność
93 kobiety, które brały udział w badaniu, zostały zapytane o poczucie samotności i odosobnienia oraz o ich nawyki żywieniowe.
Przeprowadzono także badania składu ciała, aby oszacować zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.
Wyniki pokazały, że u bardziej osamotnionych kobiet stwierdzono wyższy poziom tkanki tłuszczowej, gorszą dietę, większy apetyt i bardziej niekontrolowane wzorce żywieniowe.
Jak wynika z badania, najbardziej osamotnione uczestniczki zgłaszały również więcej objawów lęku i depresji.
Później pokazywano im zdjęcia różnych rodzajów żywności – słonej lub słodkiej – oraz obiektów nieżywnościowych do porównania. Skany MRI rejestrowały aktywność ich mózgu podczas oglądania obrazów.
Samotne kobiety wykazywały większą aktywność w dolnym płatku ciemieniowym, który, jak twierdzą naukowcy, kontroluje ochotę na słodkie pokarmy. Oddzielnie skany sugerowały mniejszą aktywność w obszarach związanych z samokontrolą.
Wydaje się, że słodka żywność wywiera bardziej wyraźny i nadrzędny wpływ w porównaniu z żywnością pikantną. Słodka żywność daje również dużą satysfakcję, a jej działanie przeciwbólowe może zmniejszyć ból społeczny związany z wykluczeniem społecznym - stwierdzili naukowcy.
Już od dawna eksperci biją na alarm, donosząc o tym, że samotność zabiera lata życia i jest tak samo niebezpieczna dla naszego zdrowia, jak palenie czy otyłość.