Żyjesz w konkubinacie? Nie dostaniesz rozgrzeszenia
Zgodnie z wyznaniem katolickim ksiądz nie może rozgrzeszyć osoby, która mieszka i współprowadzi gospodarstwo domowe z partnerem bez zawarcia związku małżeńskiego. Aby ksiądz mógł udzielić rozgrzeszenia, wówczas wierny musiałby natychmiast wyprowadzić się od partnera.
Oczywiście rozgrzeszenie nie zostanie także udzielone osobie, która po otrzymaniu rozwodu cywilnego, jest w powtórnym związku. Dlaczego? Kościół katolicki nie uznaje rozwodów.
Znieważenie Najświętszego Sakramentu
Rozgrzeszenia nie dostanie również osoba, która znieważy Najświętszy Sakrament. Mowa tu o m.in. podeptaniu go lub przyjęciu go bez spowiedzi. Jest to bowiem grzech śmiertelny, który jednocześnie zaliczany jest do najcięższych według prawa kanonicznego.
Porzucenie wiary religijnej
Osoba, która całkowicie porzuci wiarę chrześcijańską, również nie może liczyć na rozgrzeszenie. W takim przypadku rozgrzeszenia może udzielić wyłącznie biskup.
Kiedy ksiądz nie dostanie rozgrzeszenia?
Rozgrzeszenia nie dostanie także ksiądz, który zdradził tajemnicę spowiedzi wiernego. Rozgrzeszenia księdza, który powiedział komuś innemu o spowiedzi wiernego, może dokonać jedynie Stolica Apostolska. Rozgrzeszenia nie dostanie również ksiądz lub osoba zakonna, która próbowała zawrzeć małżeństwo.
Nie żałujesz swoich grzechów? Nie dostaniesz rozgrzeszenia
Zgodnie z nauką kościoła spowiedź będzie nieważna, jeżeli osoba wierna nie wyraża żalu za swoje grzechy ani postanowienia poprawy. Są to bowiem jedne z 5 warunków dobrej spowiedzi, wobec czego niespełnienie tych warunków uniemożliwia rozgrzeszenia. Jeżeli celowo nie wyjawimy księdzu jakiegoś grzechu i jednocześnie przystępujemy do Komunii Św., wówczas jesteśmy narażeni na popełnienie śmiertelnego grzechu świętokradztwa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.