Hydroponika - co to jest?
Hydroponika (hydrokultura) to bezglebowy sposób uprawiania roślin. Jako alternatywa do tradycyjnej uprawy z użyciem ziemi, odbywa się ona w kulturze wodnej. Stosowaną w uprawie ziemię zastępuje się specjalnie opracowanym ceramicznym granulatem, który jest jednocześnie obojętny chemicznie.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Ten bezglebowy system ma wiele zalet, jest bardzo prosty, jego zastosowanie nie stanowi trudności. Specjalny wskaźnik informujący o aktualnym poziomie wody precyzyjnie wskazuje, w którym momencie trzeba zadbać o podlanie rośliny.
Hydroponika - na czym polega?
Uprawianie roślin z wykorzystaniem hydroponiki może wydawać się trudne, szczególnie na pierwszy rzut oka. Są to jednak tylko pozory, ponieważ w rzeczywistości ta metoda nie stanowi żadnego wyzwania. Opiera się ona na użyciu zamiast ziemi materiału mineralnego, chemicznie obojętnego.
Czytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Zastosowanie go nie wpływa bezpośrednio na daną roślinę, ma jedynie za zadanie utwierdzenie korzeni. Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzeba soli mineralnych rozpuszczonych w wodzie. Hydroponika znalazła na to alternatywę i pożywkę - roztwór wodny dostarczany do środowiska, w którym są korzenie. Dzięki temu nie ma potrzeby używania gleby jako trwałego podłoża.
Hydroponika w domu
System oparty na hydroponice ma wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość stosowania tej metody w warunkach domowych. Rośliny uprawiane w ten sposób szybciej dojrzewają i lepiej rosną. Są mocniejsze, zdrowsze i mają większą odporność na wszelkie choroby, dotykające środowisko roślin. Jest to oczywiście zasługa bezpośredniego dotarcia roztworu wodnego do korzeni.
Kolejna korzyść dotyczy podłoża. Podłoże do hydroponiki, zastępujące ziemię, to substancja obojętna chemicznie, która pozwala na dobry rozwój korzeni. Do zrobienia podłoża wykorzystuje się np. włókno kokosowe, wełnę mineralną, wermikulit, a niekiedy także gąbki, czy watę apteczną.
Czytaj także: Jak poprosić o podwyżkę?
Dzięki zastosowaniu takich materiałów zamiast tradycyjnej gleby unika się rozwoju grzybów i bakterii glebowych. Rezygnacja z gleby na rzecz podłoża hydroponicznego pomaga także wyeliminować często przenoszone wraz z ziemią szkodniki.
Hydroponika - zalety
Wśród zalet takiego rozwiązania warto wspomnieć o automatycznym systemie nawadniania. Jest to bardzo wygodna opcja, umożliwiająca zaprogramowanie podlewania dostosowanego do potrzeby danej rośliny. Nawadnianie jest cykliczne, z dostępną opcją samodzielnego ustawienia odstępów i długości podlewania. Wykorzystuje się do tego specjalny timer - przełącznik czasowy. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, czy hodowana roślina otrzymuje wszystkie potrzebne do rozwoju składniki.
Czytaj także: Jakie mieszkanie kupić?
Stosując hydroponikę nie zachodzi potrzeba przesadzenia rośliny. Rośliny, które są dobrze ukorzenione mogą w tym systemie rozwijać się do kilku lat.
Ta metoda dedykowana jest dla niemal wszystkich rodzajów roślin. Można jej używać zarówno w przypadku kwiatów, jak i ziół, warzyw, owoców, a także roślin ozdobnych.
Hydroponika - jak zrobić?
Zrobienie własnej uprawy hydroponicznej w domowych warunkach dla nikogo nie powinno stanowić problemu. Jest tak proste, jak założenie uprawy w tradycyjny sposób z wykorzystaniem gleby. Podstawą jest w tym przypadku właściwe dopasowanie niezbędnych składników i elementów, które zastąpią ziemię ogrodową. W skład zestawu potrzebnego do uprawy hydroponicznej wchodzi: roślina, granulat ceramiczny, wkład do hydroponiki, wskaźnik poziomu wody i doniczka zewnętrzna wodoszczelna (osłonka).
Można również samodzielnie stworzyć uprawę hydroponiczną. To rozwiązanie będzie na pewno bardziej czasochłonne, ale o wiele tańsze. Jak się do tego zabrać?
Hydroponika - jak zrobić samemu?
W pierwszej kolejności należy zebrać wszystkie elementy potrzebne do konstrukcji. Będzie to: nieprzepuszczające światło naczynie (osłonka, wazon), wkłady (jednorazowe kubki albo doniczki plastikowe), karamzyt ogrodniczy, perlit lub podłoże do hydroponiki, granulat bądź nawóz w płynie, wiertarka, wskaźnik wody i lampy ledowe, jeśli roślina będzie miała słaby dostęp do światła dziennego.
Krok po kroku:
- Wyjmij roślinę z doniczki, jej bryłę korzeniową wyczyść z ziemi i dokładnie usuń z resztek. Jeśli nie masz specjalnego naczynia, wykorzystaj plastikowy kubek lub doniczkę. Zrób na ściankach pojemnika otwory o średnicy ok 1-2 cm. Umieść je raczej gęsto. Włóż korzenie do przygotowanej doniczki, a część z nich wyciągnij przez otwory na zewnątrz.
- Następnie wsyp do naczynia podłoże do hydroponiki, a następnie miernik wody. Podłoże ustabilizuje roślinę. Teraz czas na naczynie wewnętrzne - wstaw je do ozdobnego naczynia i wlej wodę (do wysokości maksymalnie 1/3 wysokości).
- Zanim zastąpisz wodę roztworem z nawozem (rośliny nieukorzenione) poczekaj, aż pojawią się pierwsze korzonki. Do tej pory zraszaj często sadzonki wodą. Jeśli masz rośliny dostosowane do uprawy hydroponicznej, po upływie po 2-3 tygodni zastosuj roztwór z pożywką.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.