93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek deklaruje, że chciałoby mieć dzieci. Badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu wskazuje jednak, że bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście.
Nawet jeden na ośmiu Polaków żałuje, że został rodzicem
Z badania wynika, że nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje wyboru dotyczącego posiadania dziecka. Wcześniejsze projekty badawcze sugerowały, że podobne odczucia ma 7-8 proc. rodziców w USA i w Niemczech.
Psycholog z Poznania przeprowadził ankiety wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat. Uczestnicy badania odpowiadali na pytania m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie.
Pytania dotyczyły także stanu psychicznego, sytuacji społecznej i demograficznej polskich rodziców. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, aż 13,6 proc. osób wyraziło żal, że jest rodzicami. W drugiej grupie było to 10,7 proc. badanych. Osoby te pochodziły z różnych grup społecznych.
Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka - wyjaśnił autor pracy, którą opublikowano na łamach pisma "PLOS ONE".
Naukowcy podejrzewają, że to, jak ludzie czują się w roli rodzica, jest silnie uwarunkowane osobowościowo. Żal z powodu posiadania dziecka może negatywnie na nie oddziaływać. Badacze podkreślają jednak, że dokładne zrozumienie tego zjawiska będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu dodatkowych badań.
Zobacz także: 10 lat po tragedii na wyspie Utoya. ''Widzimy, że prawicowy ekstremizm wzrasta''