Gąbka do naczyń to obowiązkowy element w każdej kuchni. Nawet jeśli posiadamy zmywarkę, na co dzień korzystamy z gąbki. Niestety to sprawia, że ten niepozorny i tani kuchenny przedmiot bardzo szybko się brudzi.
Gąbka to siedlisko mikrobów. Liczby mogą przerażać
Badania wskazują, że gąbka to prawdziwe siedlisko zarazków. Dr Markus Egert z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie razem ze swoim zespołem przeanalizował, co znajduje się w używanym "zmywaku".
Wyniki badania były wstrząsające. Okazuje się, że naukowcy zidentyfikowali na jednej gąbce aż 82 miliardy bakterii i wyróżnili 362 odmiany mikrobów. To liczba porównywalna z ludzkimi odchodami. Jak podkreślił dr Egert, nie ma drugiego tak bogatego w mikroorganizmy miejsca na Ziemi. Wszystko dlatego, że gąbka jest wilgotna i ciepła, a także zawiera substancje, którymi żywią się mikroby, co stanowi doskonałe środowisko dla ich rozwoju.
Czytaj także: Nie przechowuj tak jajek. Unikniesz szybkiego psucia
Jak często wymieniać gąbkę do naczyń? Większość z nas robi to za rzadko
Większość z nas wymienia gąbkę dopiero, gdy widać, że jest mocno zużyta. To zdecydowanie za późno - brudny i wymięty "zmywak" oznacza, że jest na nim już bardzo dużo bakterii i zarazków. Eksperci zalecają, aby wymieniać gąbkę co 2-3 dni, a w ostateczności raz w tygodniu.
Jeśli jednak często zmywamy ręcznie lub w domu mieszka więcej osób, lepiej robić to częściej. Inaczej ryzykujemy zakażeniem bakteriami, które mogą przeniknąć z gąbki na blat, deskę czy naczynia, a stamtąd na jedzenie. To może być przykre w skutkach i powodować m. in. problemy jelitowe.
Niektórzy próbują także "dezynfekować" gąbkę. Niestety – ani mycie w zmywarce, ani wyparzanie wrzątkiem czy wkładanie do mikrofalówki nie sprawia, że niebezpieczne drobnoustroje znikną. Najbezpieczniej jest po prostu regularnie zmieniać "zmywak".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.