Podstawową zasadą jest wietrzenie mieszkania o określonych godzinach. Powinniśmy robić to jedynie wcześnie rano i późno wieczorem lub w nocy. W ciągu dnia okna muszą być zamknięte i najlepiej zasłonięte roletami lub żaluzjami. Dobrze sprawdzą się także nieprzepuszczające słońca zasłony lub… bawełniane prześcieradła. Zawieszone w oknie, odbiją część promieni słonecznych, dzięki czemu wnętrza nie będą się tak nagrzewać.
Czym zasłonić okna?
Warto zastanowić się także nad nieco trwalszymi rozwiązaniami. Na rynku dostępne są, wciąż mało popularne w Polsce, przeciwsłoneczne folie na okna. Ich cena to ok. kilkadziesiąt złotych, a skuteczność jest duża. Montuje się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie szyb (w tym drugim wypadku są bardziej skuteczne). Ograniczają przenikanie promieni słonecznych do środka i redukują ilość energii słonecznej trafiającej do wnętrza.
Sprawdź również: Wyrzucasz pestki z arbuza? Popełniasz błąd
Do jednego z domowych sposobów na obniżenie temperatury można wykorzystać wannę. W tej roli dobrze sprawdzi się także inne głębokie naczynie lub kilka misek, które warto rozstawić we wszystkich pomieszczeniach. Należy wlać do nich jak najzimniejszą wodę - ciecz podczas parowania obniży temperaturę w pomieszczeniu, a jednocześnie zwiększy wilgotność powietrza.
Dieta na upały i domowy klimatyzator
Istotną rolę odgrywa także to, co jemy i pijemy w trakcie upałów. Jeśli to tylko możliwe, warto ograniczyć korzystanie z kuchenki oraz piekarnika. Postawmy w tym czasie na pyszne chłodniki, lekkie sałatki oraz sezonowe warzywa. Bardzo ważne jest także nawodnienie. Zrezygnujmy jednak ze słodkich, gazowanych napojów na rzecz wody, domowej lemoniady czy mrożonej herbaty. By uzupełnić poziom elektrolitów do szklanki warto dodać szczyptę soli.
Świetną metodą na upały jest stworzenie… domowego klimatyzatora. W tym celu możemy wykorzystać kilka plastikowych butelek po napojach. Wystarczy nalać do nich wody i włożyć na noc do zamrażarki. Kiedy upał w mieszkaniu zacznie doskwierać, trzeba poustawiać je w pobliżu miejsca, gdzie przebywają domownicy, przy oknach i w przeciągu, a jeśli mamy wiatrak – tuż przed nim. Efekt szybkiego ochłodzenia gwarantowany.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.