Chyba każda osoba, która ma ogród, mierzyła się kiedyś z tym uporczywym problemem - kretami. Te małe, urocze zwierzątka są szkodnikami, które spędzają sen z oczu ogrodnikom, działkowiczom i właścicielom przydomowych trawników.
Krety są owadożercami. W poszukiwaniu pożywienia - larw owadów, dżdżownic i innych drobnych kręgowców, wykopują podziemne tunele, często rozciągające się na wiele metrów.
Proces tworzenia podziemnych korytarzy wiąże się nie tylko z kopcami, psującymi zadbany trawnik, ale także z uszkadzaniem korzeni posadzonych w ogrodzie roślin. Na szczęście kretów można się pozbyć, nie robiąc im przy tym krzywdy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się kreta z ogrodu?
Istnieje kilka nieinwazyjnych, ekologicznych metod na pozbycie się kretów, które nie wymagają używania trutki i nie zagrażają domowym zwierzętom. Przedstawiamy cztery najbardziej skuteczne sposoby na krety w ogrodzie.
Czytaj także: Wiosenny skarb. Nasze babcie zawsze miały go w apteczce
Odstraszacze
Humanitarnym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest zastosowanie odstraszaczy. W sklepach można dostać różne rodzaje - m.in. odstraszacze dźwiękowe, wibracyjne i elektryczne. Takie urządzenie można też zrobić samodzielnie w domu.
Wystarczy metalowy pręt wbity w ziemię z założoną metalową puszką. Puszka poruszana wiatrem będzie wydawać dźwięki, które przy pomocy pręta przenoszą się pod ziemię i odstraszają gryzonie.
Podziemne zapory
W pozbyciu się kretów z ogrodu pomogą także fizyczne bariery. Specjale siatki na krety może kupić w sklepach ogrodniczych. Należy wkopać je głęboko w ziemi - dzięki temu krety nie będą mogły przedostać się na powierzchnię, a tym samym nie stworzą brzydko wyglądających kopców.
Rośliny, które odstraszają krety
Istnieją także rośliny, których krety nie lubią i starają się no nich nie zbliżać. Zwierzęta te nie przepadają za aromatem aksamitek, czarnego bzu, bazylii, czosnku i komosy. Jeśli w twoim ogrodzie grasują krety, posadź w nim co najmniej jedną z tych roślin.
Tego krety też nie lubią
Niewiele osób wie, że żyjące pod ziemią gryzonie nie lubią zapachu sierści psów i kotów oraz ludzkich włosów. Po wyczesaniu psa można więc zabrać sierść i zrobić z niej kulkę, lub uczynić to samo z ludzkimi włosami ściągniętymi ze szczotki. Włosy należy następnie włożyć do kreciej nory.
Krety nie lubią też octu, resztek ryb i spleśniałej skórki cytryny. Nie będą więcej przeszkadzać, jeśli w pobliżu swoich nor poczują te zapachy.