Brzydki zapach z pralki – przyczyny
Brzydki zapach z pralki to często pojawiający się problem. Wiele osób, których dotyka, skupia się na szukaniu sposobów usunięcia samego problemu. Tymczasem dobrze jest poznać najpierw przyczyny pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Najczęstszą z nich jest niepoprawne oczyszczenie urządzenia, albo całkowity jego brak.
Czytaj także: The Ocean Clean Up i Interceptor - pochłaniacz plastiku
Inną przyczyną uciążliwego zapachu jest stosowanie nadmiernej ilości środków służących do prania. Jeśli będziemy używać zbyt dużej ilości detergentów, to może pojawić się ryzyko trudności z dokładnym ich wypłukaniem. W efekcie resztki płynu do płukania czy proszku do prania mogą osadzać się w uszczelce.
Nieprzyjemny zapach może być również związany z zostawieniem w pralce na dłużej wypranych, mokrych ubrań. Po zakończonym praniu i opróżnieniu bębna powinno się także zostawić na pewien czas otwarte drzwi, by osuszyć wnętrze. Utrzymująca się tam wilgoć powoduje stęchliznę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Ile % światowej emisji CO2 pochodzi z Europy?
Może się zdarzyć również tak, że przyczyną zapachu będzie po prostu nieprawidłowo funkcjonujące urządzenie. Czasami winny jest po prostu stary model, sprzed wielu lat, o przestarzałej budowie, przyczyniającej się do osiadania brudu w bębnie i innych elementach sprzętu.
Nieprzyjemny zapach z pralki - jak często czyścić pralkę?
Zanim przejdziemy do najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się przykrego zapachu, warto wiedzieć, jak często należy czyścić swój sprzęt. Czyszczenie pralki powinno się wykonywać minimum raz na kilka tygodni, w bardzo staranny sposób. Jedynie odpowiednie czyszczenie w regularnych odstępach pomoże uniknąć problemów z zapachem. Do wnętrza pralki wrzucamy zabrudzone ubrania, pościel, ręczniki, a wszystkie pochodzące z nich zanieczyszczenia odkładają się w maszynie, np. w filtrze czy na uszczelce.
Filtr służy do zatrzymywania włosów, nitek, kurzu czy też sierści zwierząt. Jeżeli nie będzie systematycznie oczyszczany, to stanie się źródłem brzydkiego zapachu, który przedostanie się do bębna pralki.
Nieprzyjemny zapach z pralki - domowe sposoby
Nieprzyjemny zapach z pralki można usunąć za pomocą mieszanki soku z cytryny i proszku do pieczenia. Jak to przygotować? Na litr gorącej wody wycisnąć sok z dwóch cytryn i wymieszać. Tak sporządzony preparat najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem. Po starannym spryskaniu uszczelki w pralce, należy ją (uszczelkę) dokładnie oczyścić i ponownie przetrzeć szmatką nasączoną mieszanką. Pojemnik na detergenty zaleca się zaś wyczyścić proszkiem do pieczenia – wysypać do środka jedno opakowanie. Następnie włączyć pralkę i ustawić program z wysoką temperaturą lub ten przeznaczony do czyszczenia bębna.
Bardzo skutecznym domowym sposobem jest także zastosowanie kwasku cytrynowego. W tym celu należy wsypać ¼ szklanki kwasku cytrynowego do podajnika a na proszek, a potem włączyć program do czyszczenia bębna lub pranie z wysoką temperaturą.
Jeszcze innym sposobem na zniwelowaniu brzydkiego zapachu jest zastosowanie Domestosu. Przed użyciem tego środka czyszczącego najlepiej założyć rękawiczki. Miękką szmatkę zanurzać w małej ilości płynu, a następnie starannie przetrzeć wnętrze gumowej uszczelki i szufladę na środki piorące. Ustawić program z wysoką temperaturą wody i włączyć pralkę.
Czytaj także: Polscy milionerzy. Kto zarabia najwięcej?
Ważne by pamiętać, aby po każdym z zastosowanych sposobów zostawić otwarte drzwi pralki i otwarty podajnik detergentów.
Śmierdzi z pralki – podsumowanie
Dobrym rozwiązaniem będzie profilaktyczne uruchomienie programu z cyklu czyszczenie bębna. Tego typu funkcje nie potrzebują dodatkowych detergentów, zaś bardzo skutecznie pomagają pozbyć się zanieczyszczeń ze środka sprzętu.
Podsumowując, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć - i tak samo zdecydowanie łatwiej chronić pralkę przed brzydkim zapachem, niż się go pozbywać. W związku z tym zaleca się rezygnację z dużej ilości detergentów przeznaczonych do prania i systematyczne czyszczenie sprzętu piorącego oraz jego elementów. Na koniec pamiętajmy o osuszaniu wnętrza pralki.
Czytaj także: Czy grozi Ci zakwaszenie organizmu?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.