Turkuć podjadek żyje cztery lata, może mierzyć aż 6 cm i potrafi wykopać 30 metrów tuneli w ciągu jednego sezonu. Umożliwiają mu to wytrzymałe kończyny i twardy pancerzyk. Co więcej, owad ten błyskawicznie się rozmnaża. Każda samica składa w maju lub czerwcu 300 jaj. To właśnie dlatego skala szkód w opanowanym przez turkucie ogródku jest tak ogromna.
Jakie szkody wyrządza turkuć podjadek?
Gdy mowa o szkodach, trzeba wspomnieć, że turkuć podjadek, tworząc swoje korytarze, uszkadza korzenie oraz bulwy drobniejszych roślin. Jakby tego było mało, również je podjada. W rezultacie więdną, zasychają i nie nadają się już do niczego.
Jak zatem walczyć skutecznie z tym wyjątkowo uciążliwym szkodnikiem? Na szczęście są rośliny, których zapachu turkuć nie toleruje. Należą do nich m.in. szałwia, macierzanka i – przede wszystkim – czarna olcha. Dlatego dobrym pomysłem będzie zasadzenie ich w ogrodzie. Można sporządzić również wywar z kory czarnej olchy i rozlać go wszędzie tam, gdzie widzieliśmy dorosłe osobniki. Operację tę należy powtarzać przez kilka następujących po sobie dni.
Pułapka na turkucia podjadka
Na turkucia podjadka warto zastawić również pułapki. Jak je zaaranżować? Do gładkiego słoika trzeba dodać odrobinę naturalnego nawozu (turkucie uwielbiają jego zapach) i zalać wodą. Tak przygotowane naczynia wystarczy zakopać w miejscach najchętniej zasiedlanych przez szkodnika. Pamiętajmy, by ranty słoika znalazły się na równi z powierzchnią ziemi. Zwabiony zapachem owad po prostu wpadnie do środka i się utopi.
Przeczytaj też: Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
Kolejny sposób jest również bardzo skuteczny, ale wymaga zlokalizowania gniazd szkodników. Gdy już się nam to uda, wystarczy wlać do nich jadalny olej, np. rzepakowy. Turkucie, uciekając przed kleistą substancją, wyjdą na powierzchnię, a wówczas wystarczy je wyłapać. Co ciekawe, turkucie są świetną zanętą, warto więc przekazać je w ręce zaprzyjaźnionego wędkarza.
Sprawdź również: Czosnek uratuje twoje storczyki. Oto genialny trik