Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Oliwia Skindzier | 
aktualizacja 

Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem?

1

Ochrona przeciwsłoneczna to nadal temat, który powraca jedynie latem. A szkoda, ponieważ stosowanie filtrów UV powinno być włączone do pielęgnacji niezależnie od pory roku. Słońce jest potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, jednak nie można popadać w skrajność i uznawać, że długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne pozostaje obojętna dla skóry. Stąd tak ważne jest stosowanie kremu z filtrem UV. Jednak jak aplikować krem z filtrem, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę?

Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem?
Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem? Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana przez cały rok, a nie tylko w okresie wakacji (Getty Images, Tom Merton)

Dlaczego warto stosować krem z filtrem?

Pomimo tego, że promieniowanie UV to tak naprawdę dawka endorfin i witaminy D, nie można przesadzać ze słońcem. Oprócz oczywistych poparzeń słonecznych słońce jest odpowiedzialne także za przyspieszenie procesów starzenia. Promieniowanie uszkadza komórki, co odpowiada za zmiany w wyglądzie skóry. Fotostarzenie to temat, o którym zdają się zapominać osoby chętnie wystawiające swoją skórę na wielogodzinny maraton opalania. Warto także pamiętać o tym, że poparzenia słoneczne zwiększają ryzyko powstania nowotworu

Aby nie doprowadzić do tragicznych skutków wystawiania się na promieniowanie słoneczne, trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie. Brak słonecznej pogody nie oznacza także, że promieniowania UV nie ma i nie wpływa na nasz organizm, dlatego tak istotne jest stosowanie filtrów przez cały rok. Oczywiście w okresie wiosny i lata jest ono o wiele intensywniejsze, dlatego warto wtedy postawić na silniejszą ochronę i polubić się z SPF 50. 

Nie ma lepszego rozwiązania przeciwstarzeniowego dla skóry niż ochrona przeciwsłoneczna. Żadne serum czy kremy nie powstrzymają słońca przed dotarciem do komórek skóry i uszkodzeniem ich, co skutkuje utratą jędrności i powstawaniem zmarszczek. 

Kto powinien stosować kremy z filtrem?

Krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną to nie tylko opcja zarezerwowana dla dzieci. Każdy powinien stosować kremy z filtrem nie tylko na wakacyjnych wyjazdach, jeśli nie chce doprowadzić swojej skóry do przyspieszonego procesu starzenia i narazić na powstanie nowotworu. Jednak szczególną uwagę do ochrony powinny przykuwać te osoby, którym promieniowanie UV może wyrządzić największe szkody. To osoby o jasnej karnacji powinny pamiętać o tym, by zastosować krem z filtrem przed wyjściem z domu, ponieważ są o wiele bardziej narażone na rozwój raka skóry. 

Promieniowanie może doprowadzić także do powstania przebarwień skóry, dlatego każda osoba, która boryka się z trądzikiem czy świeżymi ranami, koniecznie musi zapewnić sobie ochronę. Dotyczy to także osób, które stosują mocno złuszczające produkty, ponieważ usuwając stary naskórek, odsłaniamy nowy, który jest o wiele bardziej podatny na oparzenia. Także osoby, które są po świeżo wykonanym tatuażu, muszą uważać na skórę. 

Trzeba pamiętać także o tym, że filtry przeciwsłoneczne nie blokują syntezy witaminy D, co często jest nieprawdziwym argumentem dla tych, którzy nie chcą polubić się z kremami. 

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana przez cały rok, a nie tylko w okresie wakacji.
Kremy z filtrem chronią skórę nie tylko przed poparzeniem, ale także przedwczesnym starzeniem (Getty Images, Virojt Changyencham)

Jak wybrać odpowiedni krem SPF?

Wybierając krem z filtrem, należy sugerować się przede wszystkim poziomem ochrony. Produkty z SPF można podzielić ze względu na poziom ochrony przed UVB (rodzaj promieniowania) na takie z niską (SPF 6,10), średnią (SPF 15, 20, 25), wysoką (SPF 30, 50) i bardzo wysoką ochroną (SPF 50+). W zależności od intensywności promieniowania i czasu przebywania na słońcu należy dobrać odpowiedni krem z filtrem.

SPF informuje o tym, ile razy wydłuży się czas od ekspozycji na promieniowanie UVB do momentu postania rumienia. Jeśli bez SPF rumień może pojawić się np. po 15 minutach, to gdy zastosowujemy krem z SPF 50, będzie to wydłużone o 15 min x 50 SPF, czyli 750 minut. Jednak by osiągnąć ochronę na poziomie deklarowanym przez producentów produktów z SPF, należy także przestrzegać zasad co do aplikowania oraz reaplikowania kremu

Jak aplikować krem z filtrem?

Niestety, nie wystarczy delikatna warstwa kremu, by zapewnić skórze ochronę deklarowaną na opakowaniu produktu. Zazwyczaj nakładamy jedynie ¼ tego, co powinno znaleźć się na naszych skórach. Ilość nałożonego produktu jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniej ochrony. Ile kremu powinno się nakładać? Rekomendowane jest 2mg/cm2 kremu, co sprawia, że w przeliczeniu jest to około 1-1,25 gramów na twarz. Aby ułatwić sobie odmierzenie takiej ilości, można stosować popularną metodą "na dwa palce", która oznacza, że nakładamy krem na długość środkowego i wskazującego palca i taką ilość aplikujemy na twarz. Nie jest to dokładna metoda, ponieważ każdy krem i każda twarz jest nieco inna, jednak może być pomocna przede wszystkim na początku stosowania odpowiedniej ochrony. 

Dla wszystkich, którym leży na sercu zapewnieniem dokładnej ochrony, polecana jest także łyżka miarowa, która ma pojemność około 1,4 gramów, czyli tyle, by wystarczyło na twarz oraz szyję

W przypadku ciała rekomendowaną ilością jest 36 gramów na ciało, dlatego można skorzystać z łyżeczki i odmierzyć odpowiednią ilość. Trzeba także pamiętać o tym, by reaplikować filtr po dłuższym pobycie na słońcu. Z czasem ochrona nie działa już na takim samym poziomie, co wymaga sięgnięcia po kolejną porcję kremu. Myśląc o ochronie przeciwsłonecznej lepiej zastosować zasadę "więcej znaczy lepiej" i nie żałować sobie produktów z wysokim SPF

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić