Chcąc dłużej cieszyć się smakiem chleba, najlepiej zwracać większą uwagę na to, z jakiej mąki jest on wypieczony. Dłuższą świeżością niewątpliwie wykazuje się żytni chleb, natomiast drożdżowy wypiek albo upieczony z jasnej mąki znacznie szybciej czerstwieje. O czym w takim razie dobrze wiedzieć?
Jak przechowywać chleb na zakwasie?
Samodzielnie pieczenie chleba albo wybieranie tylko produktów na zakwasie znacznie ułatwia całą sprawę. Zakwas zapewnia dłuższą świeżość i uniemożliwia powstawanie pleśni na powierzchni wypieku – taki chleb może mieć dobry smak nawet do 10 dni. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku drewniany chlebak lub lniany woreczek.
Jak przechowywać chleb, aby uniknąć pleśni?
Najlepsze i najbardziej dogodne miejsce do przechowywania chleba musi być suche, a jego temperatura nie może przekraczać 18-22°C. Unikaj zawijania chleba w folie spożywcze/aluminiowe, ponieważ tylko przyspieszysz pojawienie się pleśni. Korzystaj z materiałowej ściereczki, która zapobiegnie wysuszeniu chleba.
Jak przechowywać chleb – kilka metod
Najlepiej trzymać pieczywo luzem w chlebaku. Przed włożeniem chleba, warto dokładnie umyć pojemnik wodą z octem. Możesz także skorzystać z innych metod, aby w pełni cieszyć się świeżością chleba. O czym mowa?
- drewniany/bambusowy chlebak – zapewnia odpowiednią wilgotność i temperaturę;
- ceramiczny/gliniany pojemnik – posiada specjalne otwory zapewniające cyrkulację powietrza, więc pieczywo będzie dłużej miękkie;
- lniane woreczki – naturalny materiał spowalnia wysychanie chleba i rozwój pleśni;
- torebka papierowa – sprawdzi się, jeśli chcesz trzymać chleb w szafce kuchennej.
Jak przechowywać chleb – co z mrożeniem?
Pamiętaj, że świeże pieczywo nie powinno być przechowywane w niskiej temperaturze. Chleb w lodówce uniknie pleśni, ale niestety znacznie szybciej czerstwieje. Ewentualnie zdecyduj się na zamrożenie bochenka chleba – zapakuj go w papierową torebkę i umieść w zamrażarce. Może być w ten sposób przechowywany nawet 3 miesiące.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.