Zasady pielęgnacji skóry zimą
Aby poradzić sobie z tym problemem, trzeba znać podstawy pielęgnacji skóry zimą. Szczególnie jeśli problem nawraca i potrafi naprawdę uprzykrzać życie. Wysuszona skóra dłoni to najczęściej brak odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. W trakcie sezonu grzewczego trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio ją zabezpieczać. Gdy kaloryfery są włączone, wysuszają powietrze, co sprzyja spadkom nawilżenia skóry. Co więcej, gdy często myjemy dłonie, woda oraz substancje aktywne zawarte w mydle również wysuszają naskórek.
Czytaj także: Heterochromia - co to jest i czy może być niebezpieczna?
Trzeba więc przede wszystkim wyposażyć się w dobry krem do rąk i pamiętać o tym, by używać go przede wszystkim po myciu dłoni. Zimą gruczoły łojowe produkują znacznie mniej ochronnego sebum właśnie przez niskie temperatury. Na dłoniach nie jest ich zbyt wiele, jednak jest sporo gruczołów potowych, co w połączeniu sprawia, że zimą skóra o wiele łatwiej się przesusza i odwadnia.
Jaki krem do rąk wybrać na zimę?
Jaki krem do rąk będzie dobry na zimę? Warto postawić na kosmetyk, który będzie miał bogatą formułą, w której składzie znajdą się oleje i substancje natłuszczające. Krem ma zabezpieczyć skórę przed mrozem, deszczem czy wiatrem, dlatego, gdy wybierasz się na zewnątrz, najlepiej postawić na tłuste formuły. W przypadku ekstremalnych warunków np. w górach należy sięgnąć po produkty bez wody. Jeśli w składzie kremu jest woda, warto nałożyć go kilka minut przed wyjściem, by woda wyparowała. Jeżeli jednak nie planuje się opuszczać mieszkania, można sięgnąć po kremy na bazie wody. Warto jednak, by konsystencja kremu była gęsta, a sam produkt pozostawiał wyczuwalną warstwę ochronną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dłonie świetnie regenerują się w trakcie snu, dlatego na noc także można wybrać tłustsze formuły. Niektórzy wolą postawić np. na czyste masło shea, które ma silne właściwości odżywcze i natłuszczające. Czego szukać w składzie kremów do rąk? Gliceryny, która nie tylko nawilża i natłuszcza, ale także łagodzi podrażnienia oraz zapobiega łuszczeniu naskórka. Witamin z grupy B, C, E i A — przyspieszają regenerację i wzmacniają ochronną barierę skóry. Olejów, które doskonale natłuszczają i zmiękczają czy mocznika o silnych właściwościach nawilżających i wygładzających.
Czytaj także: Grupa zawodowa silnie narażona na depresję i alkoholizm
Co na przesuszone dłonie? Sprawdzone sposoby
Przesuszona skóra dłoni potrafi być prawdziwą bolączką. Jeśli nie dba się o nią codziennie lub ma się kontakt z wysuszającymi detergentami, sam krem do rąk może okazać się niewystarczający. Jedną z opcji jest kąpiel w parafinie kosmetycznej. Można ją dostać w drogerii lub aptece. Wystarczy ją podgrzać, zabezpieczyć dłonie kremem i włożyć je do nieco zastygającej już parafiny na kilka minut. Po upływie tego czasu dłonie należy wyjąć i nałożyć foliowe rękawiczki. Po około pół godziny należy zdjąć je wraz z parafiną.
Jeśli skóra jest skrajnie przesuszona i wręcz pękająca, trzyma się dobre nawilżenie. Dobrym i sprawdzonym sposobem na spierzchnięte dłonie jest aloes. Żel z tej wyjątkowej rośliny można nałożyć na skórę dłoni, poczekać aż się wchłonie, a następnie nałożyć krem, a na sam koniec wetrzeć masło shea lub olejek. Świetnym sposobem jest wieczorny ratunek dla wysuszonych dłoni. Potrzebny będzie dobry krem i olej lub właśnie masło shea oraz bawełniane rękawiczki. Należy posmarować dłonie kremem, poczekać aż się wchłonie, następnie nałożyć kolejną, tłustą warstwę i włożyć rękawiczki. Rano dłonie powinny być lepiej nawilżone i o wiele gładsze i bardziej miękkie. Taki zabieg można powtarzać aż do uzyskania zadowalającego efektu.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Jednak nawet jeśli korzysta się z podanych wyżej sposobów, nie można zapominać o zabezpieczaniu dłoni w ciągu dnia. Obowiązkowo należy przy bardzo wysuszonej skórze smarować ją po każdym umyciu czy kontakcie z detergentami.