Odpowiednie nawodnienie organizmu to jedna z najbardziej kluczowych kwestii, jeżeli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie. Wskazuje na to chociażby fakt, że ciało człowieka składa się w głównej mierze (w około 70 proc.) z wody. Dlatego też życie bez niej jest absolutnie niemożliwe. Woda oczyszcza organizm ze wszelkich toksyn, reguluje jego temperaturę czy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie najważniejszych narządów. Niestety, organizm człowieka nie ma możliwości jej magazynowania. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów.
Test na sprawdzenie, czy organizm jest odpowiednio nawodniony
Prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również na wygląd. Gdy przyjmujemy odpowiednią ilość wody, nasza skóra staje się automatycznie bardziej promienna i przede wszystkim bardziej elastyczna. To właśnie dzięki tej właściwości możemy łatwo sprawdzić, czy pijemy wystarczająco dużo wody. Wystarczy przeprowadzić prosty test.
Kciukiem i palcem wskazującym uszczypnij skórę z wierchu dłoni i przez moment ją przytrzymaj. Po kilku sekundach możesz puścić skórę i zaobserwować, czy natychmiast wróciła na swoje miejsce. Jeśli tak się stało, to twój organizm jest odpowiednio nawodniony. Jeśli jednak twoja skóra odkształcała się przez dłuższą chwilę, to oznaka, że potrzebujesz więcej płynów.
Konsekwencje braku nawodnienia mogą być bardzo nieprzyjemne
Jak twierdzą eksperci, dorosły człowiek powinien wypijać od półtora do dwóch litrów wody dziennie. Jednak ta ilość powinna być przede wszystkim zależna od masy ciała i innych osobistych wskaźników. Wiele osób zapomina w ciągu dnia o nawadnianiu i sięga po napój lub wodę dopiero w momencie, gdy poczuje większe pragnienie. Dlatego warto mieć zawsze obok siebie butelkę wody i co jakiś czas brać z niej kilka łyków.
Przyjmowanie zbyt małych ilości wody często powoduje bóle, a nawet zawroty głowy, wpływa na suchość skóry, a także zmniejszone oddawanie moczu. Długoterminowe zaniedbanie tej kwestii lub choroby z występującą gorączką, biegunką i wymiotami mogą prowadzić do odwodnienia organizmu oraz przymusowego pobytu w szpitalu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.