Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Jak uchronić dziecko przed wykorzystywaniem? Terapeutka daje kilka rad

6

Wykorzystywanie seksualne nieletnich to problem, który nie znika mimo usilnych prób społeczeństwa. Sprawcy przestępstw często podstępem nawiązują bliższy kontakt z dzieckiem. W książce "Zranieni. Rozmowy o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele" znalazł się cenny wywiad z terapeutką dziecięcą.

Jak uchronić dziecko przed wykorzystywaniem? Terapeutka daje kilka rad
Rodzice muszą być czujni i uważni (Getty Images)

Wykorzystywanie seksualne nieletnich w Polsce to trudny do zbadania temat, ponieważ skala problemu jest znacznie większa, niż pokazują to policyjne statystyki. Wykorzystywanie seksualne dzieci jest formą krzywdzenia, którą najtrudniej zdiagnozować oraz wskazać przedział czasowy, gdy miała ona miejsce.

Joanna Kaczmarczyk, autorka książki "Zranieni. Rozmowy o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele" przeprowadziła rozmowę z Jolantą Zmarzlik, terapeutką dziecięcą, która podkreśla, że nawet zainteresowani dzieckiem rodzice mogą mieć trudności w odkryciu prawdy.

Wielu może się oburzyć, bo uzna, że każdy porządny rodzic wie, co się z dzieckiem dzieje. Odwozi do szkoły, potem na zajęcia. Pyta, jak minął dzień. Sprawdza, czy lekcje odrobione. Ale tu potrzeba więcej - prawdziwego bycia z dzieckiem, obserwowania jego rozwoju, poznawania jego zdania, żeby wiedzieć, czym się interesuje, czego się boi, jakie ma wątpliwości - przyznała.

Ekspertka podkreśliła, że sprawca to nie zawsze niebezpiecznie wyglądający pan, przez którym ostrzegają dorośli. "Wielu sprawców robi wszystko, żeby dziecko sobą oczarować i uwieść. Oplata je pajęczyną niby-przyjaźni, poświęca mu swój czas, uwagę. Daje to, czego dziecko może nie dostawać w wystarczającym stopniu od rodzica, opiekuna, wychowawcy. Czasem chodzi też o potrzeby materialne. Do tego zaczyna być rozbudzane seksualnie" - wyjaśniła.

Jolanta Zmarzlik instruuje rodziców. "Rozmowa o przeciwdziałaniu zagrożeniom musi być dostosowana do wieku oraz rozwoju dziecka i ukierunkowana na zapewnienie mu bezpieczeństwa. Nasz przekaz powinien być taki: "Masz prawo chronić swoje ciało. Są miejsca intymne, które podlegają wyjątkowej ochronie. Masz prawo powiedzieć 'nie'. Alarmuj, gdy coś cię niepokoi, nawet jeśli ktoś powie, że to tajemnica".

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Zobacz także: Lek. Szprucińska zaszczepiła się, będąc w ciąży. Dziś mówi, dlaczego podjęła taką decyzję
Autor: KSA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić