Nagrobki wykonywane są z przeróżnych kamieni, dlatego nie wszystkie z nich będziemy myć w ten sam sposób. Jeżeli nie zastosujemy się do podstawowych zasad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji poszczególnych struktur, wówczas możemy nieodwracalnie uszkodzić płytę nagrobka.
Jak wyczyścić grób na Wszystkich Świętych? Zasada I: Brak detergentów
Do mycia nagrobków przede wszystkim nie należy używać żadnych domowych detergentów. Silny detergent może bowiem uszkodzić kamień, zmatowić go lub zwiększyć jego podatność na zniszczenia. Do mycia nagrobka warto wówczas wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem octu.
Zasada II: Używaj wyłącznie delikatnych gąbek
Chcesz umyć nagrobek szczotką? Może to nie być najlepszy pomysł. Szczotki mogą bowiem naruszyć marmur lub granit, a tym samym sprawią, że kamienie te staną się bardziej podatne na zniszczenia. Do czyszczenia nagrobków używaj wyłącznie gąbek lub miękkich ściereczek.
Zasada III: Nie przesadzaj z myciem grobów
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt częste mycie nagrobka może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Specjaliści zalecają, by nie myć grobów za często, ponieważ kamień na ich powierzchni szybciej zmatowieje i przestanie być odporny na warunki pogodowe.
Ważna rada przed 1 listopada. Jak usunąć plamy z nagrobka?
Nagrobki są silnie narażone na plamy z wosku, ale pod żadnym pozorem nie powinnyśmy zdrapywać ich z kamienia nożem. Żeby pozbyć się wosku z nagrobka, dobrym pomysłem będzie polanie zanieczyszczonego miejsca gorącą wodą i zdrapanie plamy drewnianą lub plastikową szpatułką. Do usunięcia plam z rdzy, wystarczy natomiast stworzyć mieszankę z sody oczyszczonej i wody utlenionej, a następnie nałożyć otrzymaną substancję na plamy. W ten sposób zaprowadzimy porządek na grobach bliskich.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.