Naturalne kosmetyki do ciała i twarzy
Naturalne kosmetyki do ciała i twarzy nie powstały w ostatnich kilku latach, choć od pewnego czasu można zauważyć, że są mocno na topie. Jednak nie jest to trend, który szybko przeminie - ze względu na olbrzymie zalety tych kosmetyków przybywa im zwolenników.
Faktem jest, że już w starożytności używano do pielęgnacji skóry różne części pochodzenia roślinnego, takie jak np. liście, pestki czy korzenie, a także miód czy mleko. Z czasem jednak te naturalne składniki zaczęto ulepszać chemicznymi dodatkami, głównie dlatego, by zwiększyć ich trwałość.
Naturalne kosmetyki – czym są?
Naturalne kosmetyki stają się jednak coraz bardziej popularne, przede wszystkim za sprawą rosnącej świadomości zagrożeń, która skutkuje kontaktem z chemicznymi substancjami.
Czytaj więcej: Ubezpieczenie na życie
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chemia w postaci sztucznych barwników, konserwantów, substancji zapachowych i stabilizujących mają niekorzystny wpływ na skórę i na całą kondycję organizmu, często powodując problemy dermatologiczne i alergie.
Z tego względu nie tylko warto wybierać naturalne kosmetyki, ale także czytać etykiety. Czytanie etykiet to ważna umiejętność, która może pomóc nam w znalezieniu najlepszych kosmetyków dla swojej skóry.
Na opakowaniu produktu znajdziemy skład, w którym użyte substancje są umieszczone w odpowiedniej kolejności, rozpoczynając od tej, której jest najwięcej. Dlatego, jeżeli ważne składniki znajdują się na samym końcu, to zapewne ich dodatek jest niewielki.
Czytaj także: Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem?
Naturalne kosmetyki do twarzy – pożądane składniki
Wśród najbardziej pożądanych składników naturalnych kosmetyków znajdą się surowce pochodzenia naturalnego, jak ekstrakty roślinne o szczególnych właściwościach.
W zależności od typu cery, składnikami kosmetyków może być m.in. rojnik, którego ekstrakt doskonale sprawdza się w stosunku do cer mających skłonności do przebarwień, piegowatych, z naruszoną barierą hydrolipidiową, z tendencją do podrażnień.
Na łagodzenie podrażnień polecany jest też miód. Róża doskonale nada się do kosmetyków dla skóry naczynkowej. Wśród komponentów o właściwości nawilżających świetnie poradzą sobie oliwa z oliwek bądź masło shea. Oczywiście, poza tymi wymienionymi jest cała masa wartościowych składników, które przynoszą ogromne korzyści dla naszej cery.
Czytaj również: Wysoka wrażliwość - co to jest? Kim są osoby wysoko wrażliwe?
Naturalne kosmetyki do włosów
Naturalne kosmetyki do włosów są równie skuteczne, jak te do twarzy i ciała. Nie zawsze jednak wierzymy w ich działanie, ponieważ np. szampon z naturalnych składników nie pieni się tak jak ten z chemicznymi dodatkami.
Warto wiedzieć, że efekt związany z pienieniem się nie jest powiązany z jego działaniem. Naturalne szampony nie muszą się pienić, by były skuteczne. Najczęściej wśród naturalnych składników, wchodzących w skład ekologicznych kosmetyków do włosów, znajdą się: geranium, len, pokrzywa, lukrecja, kolendra, aloes, chmiel, jojoba, konopie siewne, lipa, masło shea, drzewo różane.
Czytaj też: Jak poprosić o podwyżkę?
Naturalne kosmetyki do makijażu
Naturalne kosmetyki do makijażu również cieszą się ogromną popularnością. Przede wszystkim są bezpieczniejsze dla skóry, działają w delikatny sposób i nie powodują uczuleń.
Wśród naturalnej kolorówki jest w czym wybierać – z naturalnymi składnikami, jak mika, mąka ryżowa, olejki, kakao, można znaleźć nie tylko podkłady, korektory, pudry, bronzery, rozświetlacze i róże, ale także cienie do powiek, pomadki i preparaty do malowania oczu.
Naturalne kosmetyki do kąpieli
Naturalne kosmetyki do kąpieli to żele do mycia ciała, płyny, sole, a także kule i pudry. Kosmetyki do kąpieli o wartościowym składzie to bogactwo dobroczynnych składników, które pielęgnują skórę.
Mogą zawierać hydrolaty kwiatowe, oleje roślinne, olejki eteryczne i masła. Często znajdują się w nich także saponiny roślinne – substancje, które są w pełni naturalne, ale jednocześnie stanowią delikatny i całkowicie bezpieczny detergent dający pianę.
Czytaj więcej: Ekologiczne sposoby na uprawę własnych warzyw i owoców
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.