Krzewy czy drzewka rosnące w ogrodzie muszą codziennie mierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami. Choroby, groźne warunki atmosferyczne to zaledwie początek. Do poważniejszych zagrożeń zaliczyć możemy przede wszystkim owady i różne robaki.
Ochrona przed szkodnikami to podstawa odpowiedniej pielęgnacji drzew, szczególnie owocowych. Wiosna jest najlepszym okresem, aby uchronić śliwki przed robakami.
W przypadku śliwy, owoce są często atakowane. Jest jednak skuteczny patent, aby szybko i skutecznie pozbyć się robaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śliwy atakują owocówki śliwkóweczki
Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się ogrodnicy, są robaczywe śliwki. Zazwyczaj powodem są owocówki śliwkóweczki. Pierwsze robaki pojawiają się na początku maja.
Z gąsienic owocówki śliwkóweczki wylęgają się niewielkie, szarobrązowe motyle. Owady te składają jaja na zawiązkach śliwek. Po wylęgu, gąsienica wgryza się w śliwkę i w nim żeruje. Larwa osiąga długość maksymalnie 11 mm, a jej głowa jest czarno-brunatna i nie zmienia barwy podczas całego rozwoju.
Gąsienice w śliwkach są dostrzegalne niemal od razu po przepołowieniu owocu. W środku zauważyć można także charakterystyczne brązowe odchody, zlokalizowane w okolicy pestki.
Przez robaki śliwki przestają rosnąć, więc przedwcześnie opadają. Po 3 tygodniach gąsienice opuszczają owoc, a następnie przepoczwarzają się w motyle.
Jak zabezpieczyć śliwki przed robakami?
Robaki sprawiają, że śliwki szybko dojrzewają, przez co spadają z gałęzi. Niestety, często takie owoce nie nadają się już do spożycia.
Gdy zauważymy, że śliwa zaczyna przedwcześnie dojrzewać, może to być sygnał, że została zaatakowana. Podejrzenia należy zweryfikować, najlepiej rozrywając śliwkę na pół. Jeśli jest robaczywa, oznacza to, że na uratowanie plonu jest już za późno. Pozostaje nam wówczas zatroszczenie się o drzewko na przyszłoroczne zbiory.
Aby przeciwdziałać robakom w śliwkach, warto zastosować sprawdzone domowe metody. Kwiecień to najlepszy okres na przeciwdziałanie. Wystarczy owinąć pień śliwy papierem falistym na wysokości około 30-50 cm nad ziemią. Wówczas robaki będą tworzyć swoje kryjówki na tej teksturze. Następnie, raz na kilka tygodni warto wymieniać papier, aby pozbyć się robaków.
Poza tym, należy okrywać ziemię wokół drzew owocowych za pomocą folii lub cienkiej włókniny. Według ogrodników, to utrudni robakom dostęp do ziemi, a tym samym uniemożliwi im złożenie jaj.
Śliwka jest znana ze swoich właściwości korzystnych dla układu pokarmowego. Owoce te regulują trawienie i chronią przed wolnymi rodnikami. Śliwki warto podawać także niejadkom, gdyż poprawiają apetyt. Dzięki dużej zawartość błonnika zapobiega zaparciom, a tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów jelita grubego.