Zima w ogrodzie to szczególny okres, który wymaga od nas szczególnej uwagi i troski. Choć wiele osób uważa, że zimowe miesiące to czas odpoczynku od ogrodniczych prac, prawdziwi miłośnicy zieleni wiedzą, że właśnie teraz trzeba wykonać prace, które wpłyną na kondycję ogrodu na wiosnę. Jak przygotować ogród do nadchodzącej zimy i jakie prace należy wykonać w grudniu? Podpowiadamy.
Jakie prace należy wykonać w grudniu w ogrodzie?
Jeśli pojawiły się intensywne opady śniegu i rośliny ogrodowe przykrył biały puch, dobrze jest pomyśleć o jego usunięciu. Strząsanie ciężkiego śniegu z gałęzi drzew to zabieg, który pozwala uniknąć złamań gałęzi pod jego ciężarem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pamiętajmy także o zabezpieczeniu szczególnie wrażliwych roślin. Otuliny z juty, agrowłókniny czy słomy mogą okazać się bardzo pomocne podczas chłodów, chroniąc delikatne pędy przed mrozem. Można sięgnąć też po świerkowe gałązki czy inne naturalne materiały, by stworzyć skuteczną barierę ochronną. Na rabatach dobrze jest uzupełnić braki kory lub innej ściółki.
Jeśli nie ma opadów śniegu ani deszczu można podlać rośliny zimozielone oraz iglaste. Dzięki temu zabiegowi łatwiej im będzie przetrwać okres zimy.
Ważnym zabiegiem jest usuwanie liści z trawnika. Choć opadają już od kilku miesięcy, ich pozostałości mogą nadal znajdować się na murawie. Zgrabianie ich jest kluczowe, gdyż pozwala uniknąć gnicia trawy pod śniegiem. Grabienie liści oraz kompostowanie ich to proste czynności, które mają długofalowy wpływ na kondycję trawnika.
Zanim nadejdą silne mrozy, dobrze jest zadbać o drzewa owocowe. Jednym z zabiegów jest bielenie ich pni oraz nasady konarów. Wykonuje się to przy pomocy wapna, a najlepszy moment do bielenia to słoneczny dzień.
O co jeszcze zadbać w grudniu w ogrodzie?
Oprócz zadbania o rośliny, istotne jest też zabezpieczenie narzędzi ogrodniczych. Sprzęty, które były często używane przez całą wiosnę i lato, teraz wymagają dokładnego oczyszczenia i konserwacji. To odpowiedni czas, by je schować na zimę w suchym miejscu, co pozwoli uniknąć korozji i sprawi, że będą gotowe do pracy, gdy tylko nadejdą cieplejsze dni.
Podczas mrozów bardzo ważna jest też ochrona systemów wodnych w ogrodzie. Niezamknięte krany oraz pełne wody rury mogą zamarznąć, co skutkuje ich pękaniem i kosztownymi naprawami na wiosnę. Dlatego jednym z pierwszych kroków jest spuszczenie wody z instalacji.
Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, także należy odpowiednio przygotować je do zimy. Aby zapobiec zamarzaniu tafli i zadbać o żyjące tam ryby, dobrze jest umieścić na powierzchni pływak styropianowy lub filtr, który będzie powodował ruch wody.
Czytaj również: Jak zrobić kompostownik z palet? Prosta instrukcja
Można również rozpocząć dokarmianie ptaków zimujących. Najlepiej dokarmiać ptaki specjalnymi mieszkankami ziaren. Nie należy dokarmiać ptaków chlebem ani słonymi produktami.
Dlaczego warto zadbać o ogród w grudniu?
Dbanie o ogród w grudniu to coś więcej niż tylko troska o wygląd estetyczny naszej zielonej przestrzeni. Regularne doglądanie i wykonywanie drobnych prac mają ogromny wpływ na zdrowie roślin i kondycję całego ogrodu.
Kiedy nadejdzie wiosna i wraz z nią ciepłe promienie słońca, nasz ogród odwdzięczy się soczystą zielenią. Decyzje podejmowane zimą mają wpływ na kondycję ogrodu w następnym sezonie, dlatego warto poświęcić nieco czasu w miesiącach, które zazwyczaj kojarzą się z odpoczynkiem od na wykonanie kilku ogrodniczych prac. Takie podejście pozwala również lepiej zaplanować prace w kolejnym sezonie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.