Jakie wyróżniamy rodzaje starzenia się skóry?
Zakłada się, że starzenie się skóry i pojawienie się pierwszych zmarszczek rozpoczyna się w wieku 25-30 lat. Już od 26. roku życia nasza skóra traci gęstość. Każdego roku z kolei zawartość kolagenu w skórze spada aż o 2 proc. Wszystko to powoduje, że skóra staje się bardziej sucha, mniej odporna na podrażnienia, stany zapalane i działanie innych szkodliwych czynników zewnętrznych.
Czynniki powodujące pojawienie się zmarszczek są natomiast zróżnicowane i zależą od rodzaju starzenia się skóry. Jakie wyróżniamy rodzaje starzenia się skóry? Starzenie endogenne, które jest związane z wiekiem, ze zmianami hormonalnymi lub z czynnikami genetycznymi. W tym przypadku dużą rolę odgrywa również nieprawidłowo zbilansowana dieta i brak suplementacji.
Drugi rodzaj to starzenie egzogenne, które jest zależne od czynników środowiskowych. Mowa tu o promieniowaniu UV, zanieczyszczeniach środowiska i braku odpowiedniej pielęgnacji.
Co powoduje starzenie się skóry?
Starzenie się skóry może być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród nich wymienia się:
- promieniowanie UV,
- zanieczyszczenia środowiska obecne np. w smogu, które osadzają się na skórze,
- wolne rodniki, które wytwarzane są pod wpływem m.in. intensywnego opalania się, palenia papierosów, spożywania alkoholu,
- stres, który uszkadza barierę hydrolipidową skóry. Pod wpływem stresu dochodzi również do degradacji kolagenu i elastyny odpowiadających za jędrną i elastyczną skórę,
- stosowanie nieodpowiednio zbilansowanej diety,
- picie niedostatecznej ilości wody,
- brak snu,
- stosowanie używek,
- brak aktywności fizycznej.
Do znacznego pogorszenia się kondycji skóry dochodzi również w okresie okołomenopauzalnym, co ma związek ze zmianami hormonalnymi. Na skutek spadku poziomu estrogenów, oznaki starzenia się zaczynają się znacząco nasilać.
Czytaj też: Czy grozi Ci zakwaszenie organizmu?
Jak możemy zapobiegać starzeniu się skóry?
Starzenie skóry jest naturalnym procesem biologicznym postępującym wraz z wiekiem. Niestety nie da się go w żaden sposób zahamować. Stosując się do odpowiednich zasad, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych oznak starzenia, możemy jednak skutecznie opóźnić ten proces.
Dieta zapobiegająca starzeniu się skóry
To, co jemy, ma wpływ zarówno na funkcjonowanie naszego organizmu, na nasze samopoczucie, jak i na kondycję naszego skóry. Aby zapobiegać starzeniu się skóry, należy wykluczyć ze swojej diety przetworzoną żywność, produkty bogate w cukier, nasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy tłuszczowe trans.
W codziennym jadłospisie zapobiegającym oznakom starzenia się nie powinno natomiast zabraknąć:
- warzyw i owoców - w szczególności bogatych w witaminę C (cytrusy, pomidory, brokuły ) oraz witaminę A (szpinak, brzoskwinie),
- produktów pełnoziarnistych,
- tłustych ryb i owoców morza,
- olejów roślinnych,
- orzechów i nasion,
- zielonej herbaty bogatej w polifenole,
- dojrzewających serów,
- jaj.
W utrzymaniu sprężystej i elastycznej skóry ogromną rolę odgrywa również właściwe nawodnienie organizmu. Zaleca się, aby pić co najmniej 2 litry niegazowanej wody dziennie.
Czytaj też: O czym należy pamiętać podczas opalania?
Suplementy zapobiegające starzeniu się skóry
Suplementy diety zapobiegające starzeniu się skóry w swoim składzie powinny z kolei składać się ze składników, takich jak:
- biotyna,
- witamina A, C, E,
- koenzym Q10,
- witamina B6 i B3,
- kwas hialuronowy.
Dużą popularnością cieszą się także suplementy z kolagenem pod postacią tabletek, czy też proszku do rozpuszczenia w wodzie.
Kosmetyki, które zapobiegają starzeniu się skóry
Odpowiednia pielęgnacja skóry to klucz do utrzymania pięknej i zdrowej cery przez długi czas. Kosmetyki powinny być przede wszystkim dobrane do wieku, potrzeb oraz typu skóry. Aby spowolnić procesy starzenia się, zaleca się stosowanie kosmetyków anti-aging ze składnikami, takimi jak:
- witamina A - spłyca zmarszczki, poprawia elastyczność skóry i zmniejsza przebarwienia,
- retinol - pochodna witaminy A, pobudza wzrost nowych komórek skóry,
- kwas hialuronowy - odpowiednio nawilża skórę,
- peptydy - wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, jednocześnie wygładzając zmarszczki,
- witamina C - wspomaga syntezę kolagenu,
- witamina E - niweluje działanie szkodliwych rodników,
- witamina B3 (niacynamid) - wzmacnia barierę hydrolipidową skóry i jej odporność,
- koenzym Q10 - ma silne właściwości przeciwutleniające,
- kwas migdałowy - znany z działania antybakteryjnego. Dodatkowo pobudza proces produkcji kolagenu i elastyny, usuwa przebarwienia,
- zielona herbata - bogata w witaminy C i E.
Podczas pielęgnacji skóry szczególną uwagę należy poświęcić okolicy oczu. Skóra jest tam kilkakrotnie razy cieńsza niż w innych miejscach na twarzy, dlatego też zaleca się stosowanie specjalnego dedykowanego kremu do okolicy oczu.
Czytaj też: Dieta ketogeniczna - na czym polega?
W pielęgnacji skóry twarzy nie bez znaczenia jest również regularne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwy naskórek i jednocześnie poprawiają sprężystość skóry.
Ochrona przeciwsłoneczna jako środek zapobiegający starzeniu się skóry
Kremy z filtrem UV stanowią niejako podstawę ochrony przeciwstarzeniowej. Powinny być one stosowane przez cały rok, nie tylko latem, ale i zimą. Ekspozycja na słońce, a tym samym promieniowanie UV niszczy włókna kolagenu, co przyczynia się do utraty jędrności i sprężystości skóry, skutkując znacznie szybszym pojawieniem się pierwszych zmarszczek.
Zaleca się więc stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 30 lub SPF 50 każdego dnia. W przypadku przebywania na intensywnym słońcu dodatkowo należy powtarzać nakładanie filtrów zgodnie z zaleceniami producenta.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.