Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Jak zrobić kompostownik? To łatwiejsze niż myślisz

3

Kompostowanie o nie tylko sposób na zmniejszenie ilości odpadów, ale uzyskanie wartościowego nawozu, pozwalającego na wzbogacenie gleby w ogrodzie. Dowiedz się, jak założyć własny kompostownik i co można w nim umieścić, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Jak zrobić kompostownik? To łatwiejsze niż myślisz
Jak zrobić domowy kompostownik? (Getty Images, PAZ RUIZ LUQUE)

Kompostowanie w domu to praktyka, która zyskuje na popularności, szczególnie wśród osób chcących prowadzić ekologiczny tryb życia. Dzięki własnemu kompostownikowi można w prosty sposób przekształcać resztki kuchenne w wartościowy nawóz, który znacznie poprawia jakość gleby w ogrodzie oraz dla roślin doniczkowych.

Jak przygotować domowy kompost?

Co można kompostować? Nie wszystkie odpady nadają się do kompostowania. Na początku warto wiedzieć, co można umieszczać w kompostowniku, aby uniknąć problemów. Idealnie nadają się do tego resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, a także fusy z kawy czy herbaty. Ważne jest, by nie wrzucać do kompostownika resztek mięsa, tłuszczu i produktów mlecznych, ponieważ mogą one przyciągać niechciane szkodniki i powodować nieprzyjemne zapachy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górale wiedzą, jaka będzie zima. Miś z Krupówek wskazał na detale

Również materiały roślinne pozostałe po ogrodowych pracach nadają się do kompostowania – gałęzie, skoszona trawa, liście. Warto jednak unikać roślin, które mogłyby stanowić zagrożenie dla innych, np. zarażonych chorobami. Ważne jest także, aby nie wrzucać do kompostownika chwastów z nasionami czy korzeniami, które mogą zacząć rosnąć, zamiast się rozkładać.

Jak założyć kompostownik w ogrodzie?

Zakładanie domowego kompostownika może wydawać się trudne, ale naprawdę nie wymaga wiele wysiłku. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Kompostownik najlepiej umieścić w zacienionym miejscu, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania, które może przesuszać materię. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, możesz skonstruować go np. z palet lub kupić gotowy kompostownik plastikowy w sklepie ogrodniczym.

Jak założyć kompostownik?
Jak założyć kompostownik? (Adobe Stock, Catherine McQueen)

Jak kompostować odpady organiczne? Podstawowa zasada brzmi, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Kompostownik powinien być przewiewny, co pozwala na swobodny przepływ powietrza i dość równomierne schnięcie resztek. W rzeczywistości, dobry kompostownik to ten, który pozostawia odpadom miejsce do oddychania. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie specjalnych szczelin lub ustawienie materiału w warstwy.

Równie ważne jest to, aby regularnie przemieszać kompost, co zapewnia lepsze napowietrzenie i stopniowe rozkładanie się materii organicznej. Nie zapominaj również o kontrolowaniu wilgotności – materiał powinien być wilgotny, ale nie mokry.

Warto również monitorować temperaturę wewnątrz kompostownika – ciepło powstające podczas procesu rozkładu jest oznaką, że wszystko przebiega prawidłowo. Jeżeli kompost robi się zbyt gorący, można dodać więcej suchego materiału, takiego jak gałązki czy papier (tylko niezadrukowany i nielakierowany). Możesz również przewrócić pryzmę kilka razy, by ją schłodzić.

Jak zrobić kompostownik w kuchni?

Mało osób wie, że możliwe jest kompostowanie odpadów w domu. Pierwszym krokiem do założenia kompostownika w kuchni jest dobranie odpowiednich pojemników. Możliwości jest wiele – od małych, estetycznych pojemników umieszczanych na blatach, po bardziej rozbudowane systemy z kilkoma komorami. Wybór zależy głównie od dostępnego miejsca oraz osobistych potrzeb. Ważne, aby kompostownik posiadał dobrą wentylację i system uszczelniający kontrolujący zapach.

Kolejnym krokiem jest wybranie najlepszego miejsca w kuchni na kompostownik. Idealne miejsce powinno być łatwo dostępne, aby dodawanie resztek było proste i szybkie. Wiele osób decyduje się na umiejscowienie kompostownika pod zlewem. Dobrze jest pomyśleć o organizacji przestrzeni w taki sposób, by kompostownik nie przeszkadzał w codziennych czynnościach. Jeśli posiadasz balkon, możesz również rozważyć umieszczenie tam kompostownika.

Kompostowanie to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych działań proekologicznych, które możemy wdrożyć już w naszej kuchni i ogrodzie. Dzięki domowemu kompostownikowi możemy nie tylko zmniejszyć ilość odpadów, ale również wzbogacić glebę w doniczkach oraz ziemię ogrodową, zapewniając lepsze warunki do wzrostu roślin.

Autor: MABD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić