Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Jak zrobić kompostownik z palet? Prosta instrukcja

0

Kompostowanie to prosty sposób na zmniejszenie ilości odpadów i produkcję naturalnego nawozu. Jak zrobić kompostownik i jak prawidłowo gromadzić w nim odpady organiczne? Oto kilka wskazówek.

Jak zrobić kompostownik z palet? Prosta instrukcja
Jak zrobić kompostownik? (Getty Images, ©Reflexpixel)

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak możesz zmniejszyć ilość odpadów i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska? Kompostowanie jest odpowiedzią na to pytanie. To prosty, naturalny proces, który pozwala przekształcić odpady organiczne w wartościowy nawóz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić kompostownik?

Jednym z najprostszych sposobów na stworzenie kompostownika jest użycie palet. To ekonomiczna i ekologiczna metoda. Palety są łatwo dostępne i zazwyczaj można je uzyskać za darmo lub za niewielką opłatą.

Co jest potrzebne do zbudowania kompostownika? Aby wykonać konstrukcję, potrzebujesz czterech palet, które posłużą za ściany. Oprócz tego potrzebne będą dwa lub trzy zawiasy, kątowniki, wkręty do drewna, gwoździe oraz metalowa siatka ogrodzeniowa o drobnych oczkach. Możesz również wykorzystać impregnat do drewna, który zabezpieczy konstrukcję i przedłuży jej żywotność. Pamiętaj, by przed pomalowaniem oczyścić powierzchnię palet z zabrudzeń, gwoździ czy innych elementów.

Od czego zacząć budowę kompostownika? Na początek wybierz miejsce, w którym ma znajdować się kompostownik. Oczyść je z chwastów i wyrównaj ziemię. Możesz także wykopać niewielkie zagłębienie, dzięki czemu zwiększysz pojemność kompostownika. Następnie ustaw trzy palety tak, by stworzyły kształt "U" i połącz je wewnątrz kątownikami, by całość była stabilna. Z ostatniej palety stwórz drzwi. Za pomocą zawiasów połącz ją z wykonaną wcześniej konstrukcją. Drzwi ułatwią wybieranie gotowego kompostu. Możesz także od razu połączyć cztery palety na kształt kwadratu, jednak wtedy trudniej będzie wyciągnąć z niego gotowy nawóz.

Po przygotowaniu kompostownika rozważ wyłożenie jego ścian i dna siatką. Możesz ją przymocować za pomocą gwoździ. Siatka zapobiegnie wysypywaniu się zawartości kompostownika pomiędzy szczelinami. Dzięki ażurowej konstrukcji zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, co przyspiesza proces kompostowania.

Jak prawidłowo kompostować odpady?

Co można kompostować? Podstawą są resztki warzyw i owoców, które tworzą bogate w azot warstwy kompostu. Idealnie nadają się również skorupki jajek, które dostarczają wapnia, oraz fusy z kawy i herbaty. Pamiętaj jednak, aby unikać resztek mięsa, tłuszczu i produktów mlecznych, które mogą przyciągać szkodniki.

Również resztki z ogrodu, takie jak skoszona trawa czy liście, doskonale nadają się do kompostowania. Ważne jest, by unikać zakażonych chorobami roślin, które mogłyby zanieczyścić całą pryzmę.

Kluczowym elementem udanego kompostowania jest odpowiednia struktura pryzmy. Układanie materiałów warstwami naprzemiennie "zielonymi" i "brązowymi" zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Regularne przewracanie kompostu co kilka tygodni zwiększa jego napowietrzenie i przyspiesza procesy biologiczne.

Wilgotność jest równie ważna – materiał w kompostowniku powinien być wilgotny jak dobrze wyciśnięta gąbka. Jeśli pryzma jest zbyt sucha, należy ją delikatnie podlewać wodą. Wszystko to sprawia, że mikroorganizmy mają optymalne warunki do rozwoju, co znacząco przyspiesza tworzenie się bogatego w składniki, zdrowego kompostu.

Podczas korzystania z gotowego kompostu warto pamiętać, że nie jest on natychmiast dostępny. Proces kompostowania trwa z reguły od kilku miesięcy do roku, w zależności od warunków zewnętrznych. Kompost można stosować jako naturalny nawóz do roślin doniczkowych lub jako ściółkę w ogrodzie, co poprawi strukturę gleby.

Autor: MABD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić