W Polsce mierzymy się właśnie z falą upałów. Termometry od kilku dni w niektórych rejonach kraju pokazują powyżej 30 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji zmieniają się nieco zasady przechowywania żywności. Te produkty, które do tej pory dobrze się miały, leżąc na blacie w temperaturze pokojowej, teraz trzeba będzie wsadzić do lodówki. Inaczej bardzo szybko się zepsują. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka temperatura powinna być w niej ustawiona.
Dlaczego nie zaleca się obniżać latem temperatury w lodówce?
Wielu osobom wydaje się, że gdy temperatury na zewnątrz rosną, to temperaturę w lodówce powinno się automatycznie obniżyć. Nic bardziej mylnego! Musi wynosić bowiem między trzema a siedmioma stopniami Celsjusza niezmiennie przez cały rok. Temperatura w środku urządzenia bez względu na porę roku pozostaje taka sama i przechowywane w niej produkty są jak najbardziej bezpieczne.
Dlaczego jeszcze nie warto obniżać latem temperatury w lodówce? Przede wszystkim dlatego, że przez taki zabieg szybko doczekamy się znacznie wyższego rachunku za prąd. Mało kto wie, że obniżając temperaturę w urządzeniu o około dwa stopnie, zużywa się nawet o kilkanaście procent więcej prądu. Dodatkowo lodówka będzie wtedy intensywniej pracować i emitować więcej ciepła, czego bez wątpienia chcemy uniknąć w trakcie upałów.
Nie bez znaczenia jest to, jak układasz żywność w lodówce
Warto również wiedzieć, że temperatura w lodówce wcale nie jest wszędzie taka sama. Wynika to z faktu, iż ciepłe powietrze unosi się do góry. Dlaczego to właśnie na górnych półkach zaleca się trzymanie resztek z obiadu i produktów o długich terminach ważności. Na środkowych półkach warto umieścić natomiast zupy, wyroby mleczne czy wędliny. Na samym dole, czyli tam, gdzie utrzymuje się najniższa temperatura, musi znaleźć się surowe mięso czy ryby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.