Skyr - co to jest?
Skyr to gęsty jogurt o łagodnym śmietankowym smaku. Do Polski przybył z krajów skandynawskich, a Islandczycy od dawna nie wyobrażają sobie bez niego przyrządzania posiłków. Wykorzystują go zarówno podczas śniadań, jak i obiadów i kolacji. Z jego pomocą przygotowują nawet deser i pieką ciasto (np. swój tradycyjny sernik).
Czytaj także: Jakie mieszkanie kupić?
Jest szczególnie doceniany przez sportowców i osoby dbające o linię, ponieważ zawiera wysoką zawartość białka - nawet 12 gramów białka w 100 gramach. Jednocześnie jest niskokaloryczny i ma dużo wapnia. Ma o wiele lepszy skład, niż tradycyjny jogurt naturalny czy grecki.
Skyr naturalny czy owocowy?
Skyr ma lekko kwaskowy smak, podobnie zresztą jak i inne jogurty naturalne. Jednocześnie jest delikatny i łagodny, a to doceniają zarówno dorośli, jak i dzieci. Najwięcej jogurtów tego typu, występujących w sklepach, jest w naturalnej wersji. Można jednak spotkać rozmaite warianty smakowe. Skyr pojawia się w wersji truskawkowej, waniliowej, jagodowej, brzoskwiniowej czy malinowej. Producenci mają także dla swoich klientów jogurt z owocową konfiturą. Wiele osób wybiera jogurty pitne, które są dobrą alternatywą dla tych w tradycyjnym opakowaniu.
Czytaj także: Zmiana pracy a kredyt hipoteczny
Źródło białka - skyr naturalny
Poza walorami smakowymi jogurt skyr jest doceniany za wysoką zawartość białka. Białko potrzebne jest do regeneracji mięśni, dlatego skyr został tak dobrze przyjęty przez sportowców. Ile białka znajduje się w 100 gramach tego cudownego jogurtu? W podanej ilości można znaleźć aż 12 gramów białka. Warto porównać w takim wypadku skyr z innym jogurtem naturalnym. Tradycyjny jogurt naturalny ma około 4-5 gramów, zaś nieco inny popularny jogurt - tzw. grecki zawiera zaledwie 3-4 gramy.
Wyroby mleczne są doskonałym źródłem wapnia. Również skyr świetnie spisuje się jako budulec kości i zębów.
Skyr - kaloryczność
Oprócz dużej ilości białka skyr ma jeszcze inne zalety. Z uwagi na to, że to jogurt wysokobiałkowy, a zarazem o niskiej zawartości tłuszczu, jest również niskokaloryczny. Dzięki temu często nazywa się go dietetycznym cudem. Skyr o naturalnym smaku ma jedynie 65 kcal w 100 gramach. Jego kaloryczność jest oczywiście większa w przypadku wariantów smakowych, czy tych z dodatkiem konfitury. Takie wariacje mają bowiem najczęściej sporo cukru.
Skyr naturalny - jak powstaje?
W dawnych czasach był wytwarzany z surowego krowiego mleka, natomiast obecnie skyr produkuje się na bazie pasteryzowanego mleka krowiego. Co ważne, dzisiejsza receptura zawiera dodatek w postaci kultur bakterii Streptococcus salivarius ssp. thermophilus oraz Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus. Ten dodatek zapewnia właściwości probiotyczne. Włączenie tego jogurtu do diety wpływa na poprawę równowagi mikroflory jelitowej, podnosi odporność organizmu, jednocześnie zapewnia lepszy nastrój, korzystnie działając również na pamięć i koncentrację.
Czytaj także: SD-Z2 - jak wpisać udział?
Warto wspomnieć, że skyr ma wiele "mlecznych" aminokwasów. Jeden z nich - kazeina - ma tendencję do wywoływania reakcji alergicznych. Jedzenie zbyt dużych ilości tego jogurtu może negatywnie oddziaływać na przewód pokarmowy i wywoływać ból brzucha, uczucie przelewania w żołądku czy stany zapalne jelit.
Skyr Piątnica
Jednym z popularniejszych jogurtów na polskich półkach jest jogurt typu skyr marki Piątnica. Ma dużą zawartość białka, niską tłuszczu i kremową konsystencję. Występuje w wielu wariantach smakowych. Producenci zachwalają, że idealnie sprawdzi się jako pożywna przekąska, ale będzie też doskonały do deserów, czy jako jeden ze składników sosów i dipów. Skyr jest również bardzo często polecany do przygotowania naleśników i różnego rodzaju placków.
Czytaj także: Testament notarialny - ile kosztuje?