W naturze rośnie w bardzo trudnych warunkach, często skrajnie suchych i bardzo kamienistych zboczach. Sukulenty zaliczane do grona sansewierii liczą aż 70 gatunków – wszystkie posiadają grube, proste i intensywnie zielone liście, które mogą mieć żółte zabarwienia.
Zaskakujące działanie wężownicy
Wężownica czy też języki teściowej to roślina, która powinna znaleźć się w sypialni każdego z nas. Wspaniale dotlenia w nocy pomieszczenia, a przy tym jest znacznie skuteczniejsza, niż podobne do niej rośliny. Podczas naszego snu sansewieria pochłania dwutlenek węgla oraz uwalnia tlen – właściwość wynika z przystosowania rośliny do gorącego afrykańskiego klimatu.
Grupa badaczy z NASA zaliczyła sansewierię do grona 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Dodatkowo pochłania ona i rozkłada toksyczne związki znajdujące się w powietrzu. Przede wszystkim rozkłada szkodliwy formaldehyd, który odpowiada za męczące bóle głowy, bezsenność czy osłabienie odporności.
Równie skutecznie języki teściowej radzą sobie z benzenem, czyli rakotwórczym i mocno toksycznym związkiem znajdującym się w lakierach i klejach. Przy jego większym stężeniu można odczuwać zaburzenia pracy serca, zawroty głowy oraz obniżenie nastroju, a to z kolei łatwo powadzi do niedotlenienia mózgu.
Sansewieria nie wymaga zbyt wielu czynności przy pielęgnacji. Uwielbia ciepło, ale zimą temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 15 stopni. Jedyne co może zaskoczyć wężownicy to nadmiar wody w doniczce. Lepiej podlewać roślinę latem 1 lub 2 razy w tygodniu, natomiast zimą wystarczy raz na 3 tygodnie. Można ją nawozić co kilka tygodni, ale jedynie latem.
Czytaj też: Poszła na sanki. Jej stylizacja kosztowała majątek. Buty za 2 tys. to dopiero początek
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.