Przyozdabianie choinki łańcuchami oraz bombkami to jedna z bardziej lubianych świątecznych tradycji. Dziś wręcz trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez drzewka i dekoracji. Wszystko, co dobre jednak szybko się kończy - tuż po świętach mnóstwo internautów zastanawia się, kiedy należy rozebrać drzewko. Wedle obyczajów mamy kilka dat, których powinniśmy się trzymać.
Rozbieranie choinki - tak zrobisz to zgodnie z tradycją
Jeżeli nasza choinka dotrwała do końca świąt i wygląda jeszcze całkiem dobrze, rozstanie się z kolorową dekoracją nie należy do najprostszych. Według źródeł istnieje jednak kilka znaczących momentów, kiedy pożegnanie się ze świątecznym drzewkiem będzie właściwe.
Pierwszą graniczną datą jest szósty stycznia, czyli święto Trzech Króli. To właśnie po Objawieniu Pańskim zdecydowana większość decyduje się na rozebranie drzewka. Bardziej przywiązani właściciele choinki twierdzą, że najlepszym momentem jest Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po szóstym stycznia. Kiedy jednak nasze drzewko nadal wygląda świetnie i nie gubi igliwia może stać aż do drugiego lutego! Tego dnia przypada święto Matki Boskiej Gromnicznej.
Jest jeszcze grupa, która za najlepszy moment na rozebranie choinki uważa dzień po wizycie duszpasterskiej. W tym wypadku jednak narażamy się na sporo sprzątania - jeżeli kolej na naszą ulicę nadejdzie później, choinka zdąży uschnąć i zrzucić igiełki.
Co zrobić z uschniętym świątecznym drzewkiem?
Zdjęcie dekoracji z choinki to jedno - bo co zrobić z samym drzewkiem? Ze względu na powstający problem wiele osób wybiera sztuczne choinki, posiadacze większych ogrodów czasem decydują się na sadzonkę w donicy.
Co jednak z uschniętą choinką? Dowiedzmy się, gdzie w naszej okolicy organizowana jest zbiórka świątecznych drzewek. Inną opcją będzie przygotowanie suchego pnia oraz gałęzi do zabrania wraz z innymi odpadami zielonymi. Warto wiedzieć, że wystawienie choinki do zwykłych śmieci grozi mandatem, który wynosi aż 500 złotych.