Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kiedy zmienić gąbkę do naczyń? Nigdy nie popełniaj tego błędu

1

Wymiana gąbki do mycia naczyń na nową to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i higieny. Jak często powinniśmy ją wymieniać? Okazuje się, że wiele osób popełnia tu poważny błąd. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię i na czas wymienić to popularne kuchenne wyposażenie.

Kiedy zmienić gąbkę do naczyń? Nigdy nie popełniaj tego błędu
Wymiana gąbki co kilka dni powinna być normalnością (Adobe Stock, Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio)

Gąbka do naczyń to nieodzowny element wyposażenia każdej kuchni. Nawet jeśli używamy zmywarki, często sięgamy po gąbkę, a to sprawia, że ten niepozorny przedmiot szybko staje się pełen brudu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawę, jak wiele odpadków zostaje na powierzchni gąbki.

Badania pokazują, że gąbki do naczyń są ogromnym źródłem zarazków. Dr Markus Egert wraz z zespołem z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie dokładnie zbadał, co znajduje się na zwykłej, używanej gąbce. Publikacja zaskoczyła wiele osób.

Gąbka to siedlisko szkodliwych zarazków. Liczby mogą przerażać

Proste sposoby na czyszczenie trudno dostępnych miejsc

Wyniki badań były szokujące. Na jednej gąbce znaleziono aż 82 miliardy bakterii oraz 362 różne rodzaje mikrobów, co porównywalne jest z ludzkimi odchodami. Jak zaznaczył dr Egert, takich miejsc na Ziemi jest niewiele. Gąbka tworzy idealne środowisko dla mikroorganizmów, ponieważ jest wilgotna i ciepła oraz zawiera resztki substancji, którymi żywią się bakterie. To powinno dać nam do myślenia.

Jak często wymieniać gąbkę do naczyń? Regularnie i często

Większość ludzi zmienia gąbkę dopiero wtedy, gdy dostrzega jej znaczne zużycie. To zdecydowanie zbyt późno - brudna i rozmokła gąbka oznacza masowe nagromadzenie się bakterii. Specjaliści rekomendują wymianę gąbki co 2-3 dni lub minimum raz w tygodniu. To kwestia higieny i naszego bezpieczeństwa.

Jeśli często myjemy naczynia ręcznie lub w domu jest wiele domowników, powinniśmy to robić częściej. W przeciwnym razie narażamy się na przenoszenie bakterii z gąbki na inne powierzchnie w kuchni, co może skutkować przenoszeniem się ich na żywność, a w konsekwencji problemami zdrowotnymi. Zarazki mogą bowiem wywołać bardzo poważne zatrucia pokarmowe i choroby.

Niektórzy starają się dezynfekować gąbkę. Niestety, ani zmywanie w zmywarce, ani parzenie wrzątkiem, ani nawet wkładanie do mikrofalówki nie eliminuje wszystkich drobnoustrojów. To tylko doraźne działanie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest po prostu regularna wymiana gąbki.

Ciekawostką w kwestii utrzymania czystości są gąbki silikonowe. Nie gromadzą one bakterii i nie trzeba wymieniać ich tak często, jak klasyczne gąbki. Użytkownicy jednak zwracają uwagę na fakt, że są one nieco mniej skuteczne w usuwaniu zabrudzeń.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić