Wszyscy znamy tę sytuację – desperacko potrzebujemy toalety, a jesteśmy w podróży albo do domu mamy kawał drogi. Wtedy zazwyczaj jesteśmy zmuszeni, by udać się do toalety publicznej, która, jak wiemy, nie jest najczystszym miejscem na świecie.
Aby jednak to doświadczenie było choć trochę bardziej znośne, często przykrywamy deskę toaletową papierem, aby zapobiec przedostawaniu się drobnoustrojów na naszą skórę. Myśl tę umacniają słowa, które każdy z nas usłyszał od mamy, gdy był dzieckiem, czyli: "ułóż papier na desce".
I choć można myśleć, że samo umieszczenie papieru toaletowego na desce może wystarczyć i posłużyć jako bariera między tobą a czającymi się w misce ustępowej zarazkami, to niestety nie jest to tak dobry pomysł, jak może się wydawać, a całe przedsięwzięcie może wyrządzić ci więcej szkody niż pożytku.
Oczywiście może cię niepokoić fakt, że na desce czają się drobnoustroje, jednak mimo wszystko miski ustępowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby bakterie nie mogły się do nich przyczepić. Ale wiesz jakich powierzchni bakterie uwielbiają się "łapać"? Zgadłeś, lekki, puszysty, chłonny papier toaletowy wiszący na ścianie.
Papier bardzo dobrze wchłania wilgoć i jest doskonałym środowiskiem do namnażania się bakterii. Więc kiedy pokrywasz deskę sedesową papierem toaletowym, zanim na niej usiądziesz, w zasadzie pokrywasz skażoną powierzchnię jeszcze bardziej skażonym materiałem.
Dodatkowo za każdym razem, gdy toaleta jest spłukiwana, w powietrze "wyrzucane" są małe cząsteczki zarazków, które przywierają do przedmiotów wewnątrz kabiny, w tym do klamki drzwi, ścian, podłogi i właśnie papieru toaletowego. Co zaskakujące, same deski sedesowe nie są najbrudniejszymi miejscami w toalecie. Mikrobiolog Charles Gerba uważa, że to najczęściej dotykane powierzchnie stanowią największe zagrożenie.
Dlatego następnym razem, zamiast używać papieru toaletowego, gdy będziesz korzystać z toalety publicznej, wyciągnij własne chusteczki higieniczne. Oczywiście wcześniej musisz pamiętać o ich spakowaniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.