W 2006 roku Lydia Fairchild złożyła wniosek o pomoc finansową od stanu Waszyngton, aby utrzymać siebie i trójkę dzieci. Fairchild była wówczas w separacji ze swoim partnerem, który jest ich ojcem. Aby wszystko przebiegło jednak z planem, cała rodzina musiała zostać dokładnie przebadana, aby udowodnić, że wszyscy są ze sobą spokrewnieni. Wkrótce Lydia została wezwana do Departamentu Opieki Społecznej, kiedy okazało się, że badania DNA wykazały, że nie jest ona biologiczną matką swoich dzieci.
Zobacz także: Jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie ma maluteńką żonę. Ludzie drwią na ich widok
Nie była spokrewniona z własnymi dziećmi
Lydia nie mogła uwierzyć w wyniki badań, które jej pokazano. Doskonale pamiętała poród każdego z dzieci. Według testów DNA nie była ona jednak biologiczną matką całej trójki , choć jej partner był ich ojcem. Opieka społeczna zdecydowała, że kobieta nie dostanie żadnych pieniędzy, a dodatkowo wszczęła przeciwko niej postępowanie sądowe, zadając jej nerwowo pytania: "kim jesteś?", "skąd masz dzieci?". Fairchild groziło odebranie całej trójki, ponieważ uznano, że badania DNA są nieomylne.
Testy DNA powtórzono kilkukrotnie. Każde z nich wykazywało to samo, a Lydia wciąż utrzymywała, że to ona jest matką trójki dzieci. Choć jej przypadek może wydawać się nieprawdopodobny, nie tylko on potwierdził to, że DNA matki i dziecka mogą być inne.
Bardzo rzadka choroba
W 2002 roku u Karen Keegan wykryto niewydolność nerek, a kobieta potrzebowała z tego powodu natychmiastowego przeszczepu. Kiedy zwróciła się o pomoc do swojej rodziny, okazało się, że dwoje z trojga dzieci, które urodziła, są biologicznymi dziećmi jej męża, ale nie jej.
Obie sprawy połączono, dzięki czemu udało się udowodnić, że zarówno Karen, jak i Lydia, są biologicznymi matkami swoich dzieci. Wykryto, że powodem obu tych sytuacji jest bardzo rzadka choroba - chimeryzm tetragametyczny. Osoby, które ją posiadają, mogą mieć zupełnie różne grupy krwi czy kolory oczu.
Na czym polega tego rodzaju chimeryzm? Dwie komórki jajowe są zapładniane przez dwa plemniki, a w pierwszych etapach tworzenia się zarodka, jedna z nich jest "pochłaniana" przez drugą. Z tego powodu narządy i komórki jednego organizmu mają inny zestaw chromosomów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.