Wydawać by się mogło, że sezon dla grzybiarzy już się zakończył, tymczasem w sieci na grupach tematycznych coraz więcej osób prezentuje swoje leśne znaleziska.
Większość pokazywanych na zdjęciach i filmikach grzybów może jednak budzić wątpliwości wśród niedoświadczonych grzybiarzy, bo prezentowane okazy częściej niż w leśnym podłożu rosną na korze drzew. Tak jak w przypadku nagrania, które na początku grudnia trafiło do sieci.
Czytaj także: Janusz Piechociński pochwalił się zdjęciem grzybów. Wyjawił ulubione miejsce grzybobrania
Pierwszy grudnia, a tu taki schabowy. Chyba na cały tydzień - cieszy się grzybiarka, prezentując dorodne skupisko potężnych kapeluszy przyległych do kory drzewa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że znaleziony przez nią okaz to popularny boczniak ostrygowaty, który jak podkreśla w rozmowie z O2.pl grzyboznawca Wiesław Kamiński, nie tylko jest jadalny, ale posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Jest też doskonałym źródłem białka, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B.
Sam autor bloga NaGrzyby.pl zamiast schabowego z boczniaka poleca jednak... flaczki. I przekonuje, że pokrojone w paski, duszone z przyprawami boczniaki smakują wyśmienicie. I o tej porze roku, zamiast patrzeć pod nogi podczas leśnych spacerów, zaleca właśnie rozglądać się po drzewach.
Najbardziej późne, jesienne grzyby rosną właśnie na drzewach. Natomiast te mikoryzowe typu borowiki czy podgrzybki po lekkich przymrozkach przestają rosnąć, flaczeją i zaczynają gnić - wyjaśnia Wiesław Kamiński.
I wymienia oprócz wspomnianego boczniaka inne jadalne gatunki grzybów dostępne o tej porze roku na drzewach jak: płomiennica zimowa czy ucho bzowe, czyli popularny w chińskich daniach grzyb mun.
Tę smaczną odmianę chińskiego grzyba znaleźć można na dzikim bzie, zdarza się też, że rośnie na topoli czy klonie - dodaje ekspert.
Kamiński przekonuje, że o tej porze roku grzybobranie bezpośrednio z drzew jest najbezpieczniejsze, bo wśród dużych grzybów rosnących na korze praktycznie nie ma odmian śmiertelnie trujących.
Boczniaka, łyczaka późnego czy płomiennicę zimową wciąż można spotkać po przymrozkach, kiedy jest chłodno, a inne trujące odmiany już wtedy nie rosną - tłumaczy ekspert.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.