Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

"Zobaczcie, co znalazła". Nagranie robi furorę. Poszła z psami do lasu

38

Zima za pasem, a temat grzybobrań wśród amatorów zbieractwa nie słabnie. Furorę w sieci robi nagranie, na którym kobieta zbiera dorodne grzyby wprost z... kory drzewa. Okazuje się, że o tej porze roku to najlepsza metoda. Dlaczego? W rozmowie z o2.pl wyjaśnia Wiesław Kamiński z portalu NaGrzyby.pl.

"Zobaczcie, co znalazła". Nagranie robi furorę. Poszła z psami do lasu
Pokazała grzyba. Takie znalezisko w grudniu (Adobe Stock, Facebook)

Wydawać by się mogło, że sezon dla grzybiarzy już się zakończył, tymczasem w sieci na grupach tematycznych coraz więcej osób prezentuje swoje leśne znaleziska.

Większość pokazywanych na zdjęciach i filmikach grzybów może jednak budzić wątpliwości wśród niedoświadczonych grzybiarzy, bo prezentowane okazy częściej niż w leśnym podłożu rosną na korze drzew. Tak jak w przypadku nagrania, które na początku grudnia trafiło do sieci.

Pierwszy grudnia, a tu taki schabowy. Chyba na cały tydzień - cieszy się grzybiarka, prezentując dorodne skupisko potężnych kapeluszy przyległych do kory drzewa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Boczniak białożółty. Popularny grzyb w Polsce

Okazuje się, że znaleziony przez nią okaz to popularny boczniak ostrygowaty, który jak podkreśla w rozmowie z O2.pl grzyboznawca Wiesław Kamiński, nie tylko jest jadalny, ale posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Jest też doskonałym źródłem białka, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B.

Sam autor bloga NaGrzyby.pl zamiast schabowego z boczniaka poleca jednak... flaczki. I przekonuje, że pokrojone w paski, duszone z przyprawami boczniaki smakują wyśmienicie. I o tej porze roku, zamiast patrzeć pod nogi podczas leśnych spacerów, zaleca właśnie rozglądać się po drzewach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Najbardziej późne, jesienne grzyby rosną właśnie na drzewach. Natomiast te mikoryzowe typu borowiki czy podgrzybki po lekkich przymrozkach przestają rosnąć, flaczeją i zaczynają gnić - wyjaśnia Wiesław Kamiński.

I wymienia oprócz wspomnianego boczniaka inne jadalne gatunki grzybów dostępne o tej porze roku na drzewach jak: płomiennica zimowa czy ucho bzowe, czyli popularny w chińskich daniach grzyb mun.

Tę smaczną odmianę chińskiego grzyba znaleźć można na dzikim bzie, zdarza się też, że rośnie na topoli czy klonie - dodaje ekspert.

Kamiński przekonuje, że o tej porze roku grzybobranie bezpośrednio z drzew jest najbezpieczniejsze, bo wśród dużych grzybów rosnących na korze praktycznie nie ma odmian śmiertelnie trujących.

Boczniaka, łyczaka późnego czy płomiennicę zimową wciąż można spotkać po przymrozkach, kiedy jest chłodno, a inne trujące odmiany już wtedy nie rosną - tłumaczy ekspert.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Upadek imperium narkotykowego Assada. Czy to koniec ery Captagonu?
Decyzja, która kosztowała go życie. Podjął ją chwilę przed śmiercią
Tysiące ze służbowej karty. Youtuber ujawnia wydatki wiceprezydent Wrocławia
Wszystko jasne. FIFA ogłasza organizatorów MŚ 2030 i 2034
Piękna partnerka piłkarza grozi jego kompanom. "A może ujawnię wiadomości?"
Cios w talibów. Nie żyje Haqqani
Śledztwo w sprawie Kamilka wciąż trwa. W tle śmierć Lwa-Starowicza
Wpadka w TV. Ojciec i syn upokorzyli piłkarza?
Obrońcy Mariupola skazani na dożywocie. Wyrok w Doniecku
Szok w Brazylii. Rodzice dziecka odkryli prawdę po latach
Tak usuniesz osad ze szkła. Pomoże w tym produkt, który masz w kuchni
Jak przechowywać bigos, by przetrwał do świąt? Wykorzystaj te sposoby
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić