Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kobiety zmieniają świat. Elżbieta II i najważniejsze momenty jej panowania

1

W ten szczególny dzień, w Święto Kobiet warto wspomnieć o tych, które przyczyniły się do globalnej zmiany. Brytyjska monarchini zapisała się w historii całego świata. Odeszła 8 września 2022 roku, jednak za czasów panowania dokonała wielkich rzeczy.

Kobiety zmieniają świat. Elżbieta II i najważniejsze momenty jej panowania
Polska 1996, tiara, Elżbieta II, Królowa Elżbieta II (AKPA, AKPA)

Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii, odeszła 8 września 2022 pozostawiając za sobą cenną spuściznę. W 2021 roku jej majątek wyceniono na 365 milionów funtów. Żyła w czasach ogromnych przemian społecznych, ale i gospodarczych, czy politycznych.

Na tron wstąpiła w 1952 roku w czasach powojennych, kiedy to masło, czy mięso wciąż były racjonowane i płaciło się w szylingach. Przez cały okres jej panowania, życie w Wielkiej Brytanii jednak przeszło dużą transformację.

Na tron wstąpiła w lutym w 1952 roku, jednak koronacja Elżbiety odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Transmisję z tego historycznego wydarzenia oglądało 27 milionów widzów. Już podczas pierwszego roku panowania królowa udała się na 6-miesięczną podróż po świecie. Zapisała się na kartach historii jako pierwsza królowa, która odwiedziła Australię i Nową Zelandię.

Panowanie królowej Elżbiety II nie zawsze było jednak kolorowe. W 1966 roku miała miejsce katastrofa górnicza w Walii. Monarchini odwiedziła tamtejsze miasteczko Aberfan, ale cały czas żałowała, że nie udała się do Walii wcześniej.

Podczas jej wizyty w Australii i Nowej Zelandii w 1970 roku przechadzała się w tłumie poddanych. Wielu to zaskoczyło, ponieważ zgodnie z tradycją królowa powinna machać z oddali, w bezpiecznej odległości. W tamtym momencie jednak królowa Elżbieta II nie zważała na to i chciała mieć kontakt z mieszkańcami Sydney.

Podczas 70 lat panowania monarchini zwiedziła ponad 100 krajów, tym samym pokonując odległość 42-krotnemu okrążeniu Ziemi. Wzięła także udział w ok. 21 tysiącach oficjalnych wydarzeń. Spotkała się z czterema papieżami, a także miała okazję porozmawiać z najbardziej popularnymi osobami na świecie m.in. z Marilyn Monroe, czy Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem.

Wizerunek królowej ukazał się na banknotach 33 krajów m.in. Australii, Nowej Zelandii, czy Fidżi.

Niewątpliwie trudnym wydarzeniem dla byłej monarchini była śmierć Diany. Księżna zginęła w paryskim tunelu 31 sierpnia 1997 roku. Królowa odmówiła wtedy opuszczenia posiadłości w Szkocji, jak również nie zgodziła się na opuszczenie flag do połowy masztu. Zmieniło się to dopiero za namową jej doradców w obawie o jej wizerunek. Gdy wróciła do Londynu, wyszła przed pałac Buckingham do opłakujących Dianę żałobników.

Autor: ACZ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić