Komary to małe owady, które doskonale wiedzą, jak uprzykrzyć nam wiosenno-letni wypoczynek. Niestety już wkrótce będziemy mieli okazję, żeby się o tym przekonać, bo komary opuszczają swoje kryjówki, gdy na zewnątrz robi się ciepło. Można je zauważyć już na początku maja.
Irytujące brzęczenie koło ucha często nie pozwala nam zasnąć, a nieprzyjemne swędzenie po ugryzieniu komara skutecznie zniechęca nas do wypoczynku w plenerze. Choć walka z tym małym przeciwnikiem jest nierówna, istnieje kilka naturalnych sposobów na to, by poradzić sobie z uprzykrzającym życie owadem. To tania i skuteczna alternatywa dla sklepowych, chemicznych i nietanich preparatów.
Naturalne sposoby na odstraszanie komarów
Naszym sprzymierzeńcem w walce z komarami są rośliny, które mają wiele zalet. Nie tylko odstraszają insekty, ale i pięknie się prezentują i przyjemnie pachną.
Do roślin, które warto mieć w ogrodzie i na balkonie, jeśli chcemy odstraszyć komary, należy m.in.: kocimiętka, lawenda, tymianek, bazylia i mięta. Przydatne będą także rośliny ozdobne, m.in. kwitnące pelargonie oraz aksamitki.
Z zadaniem odstraszania komarów (i innych insektów) doskonale poradzi sobie również maciejka - wyjątkowa roślina, która pięknie pachnie i kosztuje grosze. Za paczkę nasionek zapłacisz 1-2 zł.
Warto jednak zaznaczyć, że lista roślin, które odstraszają komary, jest znacznie dłuższa. Znajdują się na niej kwiaty, zioła i krzewy.
Alternatywą dla sklepowych preparatów będą także olejki zapachowe, które można zaaplikować na skórę. Wśród olejków eterycznych odstraszających komary wymienia się m.in. olejek lawendowy, miętowy i eukaliptusowy.
Innym skutecznym rozwiązaniem jest stworzenie własnej, naturalnej mieszanki, stanowiącej połączenie octu winnego, plastra cebuli i skórki z cytryny.