Przygotowania do ślubu wiążą się z dużym stresem. Jednym z problemów generujących problemów jest odpowiedni ubiór. Co więcej, palącą kwestią bywa niezgodność gustu panny młodej z oczekiwaniami kapłanów. - Czy u was ksiądz też robił problemy, że sukienka ma odkryte plecy, ramiona czy dekolt? - zapytała internautka w portalu "Fakt".
To pytanie wywołało spore poruszenie. Na jej pytanie szybko odpowiedziały inne panny młode, dzieląc się swoimi historiami o sukniach, które nie spotkały się z aprobatą księży. Najczęstsze zastrzeżenia dotyczyły odkrytych ramion i pleców, które niektórzy duchowni uważali za nieodpowiednie. Jedna z kobiet wspomniała, że choć sama nie miała takich problemów, ksiądz na weselu jej kuzyna zagroził, że nie wpuści panny młodej do kościoła z odkrytymi ramionami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W dniu ślubu, 20 minut przed ceremonią, świadek jechał do sklepu kupić szalik, żeby okryć ramiona — opowiedziała.
Nie tylko suknie ślubne są przedmiotem kontrowersji. Kolejna internautka przyznała, że ksiądz skrytykował również stroje gości weselnych, którzy przyszli w sukienkach na ramiączkach. To zwróciło uwagę kapłana. Swoje uwagi wyraził nawet podczas kazania!
Jednak nie wszyscy kapłani mają takie podejście. Inna kobieta relacjonowała, że poinformowała księdza wcześniej o swojej sukni z odkrytymi plecami i dekoltem. Ksiądz odpowiedział jej, że to jej dzień i dla niego to nie ma znaczenia. Takie sytuacje nie są jednak regułą.
Czytaj także: Czego nie można przed ślubem? Ksiądz tłumaczy i wyjaśnia
Kościelny dress code - czy istnieje?
Ubiór dostosowany do okazji to zasada savoir vivre’u. Choć zasady te z biegiem lat stały się bardziej liberalne, to jednak wciąż strój ma być wyrazem szacunku dla gospodarza i innych gości. To, co pasuje na dyskotekę, niekoniecznie nadaje się do teatru. Podobnie wygląda kwestia przystępowania do kościelnych sakramentów.
Na stronach wielu parafii można znaleźć tak zwany" kościelny dress code". Naczelne motto to "Godnie, a nie swobodnie". Najczęstszą zasadą jest unikanie kusych spódniczek bądź krótkich spodenek. Panowie koniecznie powinni także zrezygnować z okryć głowy.
Dotyczy to także wyboru strojów ślubnych i weselnych, które powinny unikać głębokich dekoltów, ciasnych krojów czy wycięć. Powinno więc być elegancko, ale jednocześnie niezbyt wyzywająco.
Nie oznacza to jednak, że suknia ślubna musi mieć długie rękawy i zabudowane plecy. Są sposoby na to, by zaradzić tej kwestii. Jednym z takich pomysłów jest to, by panna młoda na czas ceremonii w kościele miała coś, czym mogłaby się okryć, na przykład bolerko.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.