Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ksiądz ostrzega przed "lewymi" zaświadczeniami. "A wyspowiadasz się z tego?"

4

Niektóre przyszłe małżeństwa potrafią naginać zasady, by za wszelką cenę mieć ślub kościelny. Jak informuje "Fakt", w sieci roi się od ofert sprzedaży fałszywych zaświadczeń, które potwierdzają uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich, poradniach rodzinnych czy spowiedziach. Jeden z księży wyjaśnia, jakie są konsekwencje korzystania z takich dokumentów.

Ksiądz ostrzega przed "lewymi" zaświadczeniami. "A wyspowiadasz się z tego?"
Kupno lewego zaświadczenia często nie jest skuteczne (Adobe Stock, migafka.com)

Tabloid wskazuje, że koszt fałszywych zaświadczeń kościelnych waha się w granicach 200-300 zł. To więc - w porównaniu do kosztów przygotowania całej ceremonii - nie jest zbyt wysoka kwota.

Nic więc dziwnego, że dla wielu osób to kuszące rozwiązanie, by szybko załatwić sprawy formalne. "Fakt" podkreśla, że ten temat każdego roku budzi wiele kontrowersji.

Fałszywe zaświadczenia do ślubu. Jakie są konsekwencje?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ślub kościelny czy cywilny? Zobacz, co wybierają Polacy
Nie rozumiem tej mody na śluby kościelne osób niewierzących albo niepraktykujących i tego kombinowania... Nie prościej wziąć cywilny w jakimś ładnym miejscu? – pisze jedna z komentujących na Facebooku. Na co ktoś inny odpowiada: "A wyspowiadasz się z tego?" – relacjonuje "Fakt".

Z doniesień tabloidu wynika, że dla wielu par ślub kościelny to nie kwestia duchowa, lecz wizualna. Ceremonia w świątyni jest po prostu bardziej widowiskowa. Trwa również zdecydowanie dłużej niż ślub cywilny. Co jednak grozi za używanie takich "lewych zaświadczeń" podczas sakramentu w kościele?

Często jedyną konsekwencją jest konieczność odbycia prawdziwych nauk przedślubnych, a kara za posługiwanie się fałszywką... jest głównie w niebie - przekazuje "Fakt".

Na temat fałszywych zaświadczeń wypowiedział się dla dziennika ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej. "To kwestie bardzo związane z sumieniem. Pytanie w ogóle, czy ktoś jest wierzący, czy nie, jeśli posuwa się do takich rzeczy, bo w sumieniu ma naprawdę dużą przeszkodę" - mówił dla "Faktu". Mimo to księża raczej nie odmawiają ślubów ze względu na próbę zastosowania fałszywych zaświadczeń.

Weryfikacja takich zaświadczeń – zwłaszcza jeśli chodzi o kursy przedmałżeńskie – jest bardzo prosta i w rzeczywistości często okazuje się, że wiele osób, które takie zaświadczenia nabywa, wydało pieniądze niepotrzebnie, bo łatwo to sprawdzić - wyjaśnia kapłan.

Co ważne, kupno takich dokumentów wcale nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy tylko chwila, by odnaleźć stosowne oferty na popularnych serwisach aukcyjnych. Takie ogłoszenia często pojawiają się także na tematycznych grupkach na Facebooku.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Lewis Hamilton z własną figurką. Tak uczcili kibice jego angaż w Ferrari
Tragiczny wypadek w kopalni. Zmarł jeden z górników
Wzruszająca studniówka w Olkuszu. Ten gest przejdzie do historii
Aryna Sabalenka w finale Australian Open. Zagra z Igą Świątek?
Niemieckie baterie Patriot będą ochraniać hub logistyczny w Rzeszowie
Polscy badacze mają centrum logistyczne na Arktyce. "70 lat doświadczeń"
Ksiądz z Dąbrowy Górniczej przeniesiony do stanu świeckiego
Ścieżka do toalety za 650 tys. zł. Taki widok w Warszawie
Był szefem restauracji fast food. Otrzymał nominację od Trumpa
Trzaskowski mówi językiem Konfederacji? Ostre komentarze polityków
Spadek wydatków NFZ za granicą. "Zasługa zmian w polskim systemie"
Pozytywne emocje i wysokie koszty. Masz psa? Te wyniki badań są dla ciebie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić