Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Księża mają nowe wytyczne. Te osoby na pewno nie zostaną chrzestnymi

201

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym dziecka. Osoba, która się na to decyduje, powinna być wierząca i praktykująca oraz żyć według zasad wyznawanych przez Kościół. Okazuje się, że od tego roku księża mają bardziej szczegółowo kontrolować kandydatury na rodziców chrzestnych. Na czym ma polegać owa weryfikacja?

Księża mają nowe wytyczne. Te osoby na pewno nie zostaną chrzestnymi
Nie każdy będzie mógł zostać rodzicem chrzestnym. (Pixabay)

Od 2024 roku księża mają bardziej restrykcyjnie kontrolować kandydatury na rodziców chrzestnych

Wielu z nas funkcja rodzica chrzestnego kojarzy się przede wszystkim z prezentami i wsparciem materialnym. To jednak nie wszystko. Rodzice chrzestni powinni również przestrzegać reguł, jakimi kieruje się Kościół oraz żyć według jego nauki.

"Wprost" dotarł do informacji, że od 2024 roku księża mają prowadzić dokładniejsze kontrole kandydatów i kandydatek na rodziców chrzestnych. Co to oznacza w praktyce i jakich zmian możemy się spodziewać?

Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 lat i która przynależy do Kościoła katolickiego. Podczas ceremonii chrztu chrzestni zobowiązują się do pomocy opiekunom dziecka w wychowaniu go zgodnie z zasadami wiary katolickiej.

Przez wzgląd na przyrzeczenia składane w Kościele podczas chrztu powinny być to osoby wierzące. Przed ceremonią księża sprawdzają, czy kandydat lub kandydatka na tę funkcję mają wszystkie sakramenty (chrzest, komunia, bierzmowanie).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czego Polacy sobie życzą i chcą od polityków w 2024 roku? Sonda uliczna

Dodatkowo Encyklika Familiaris Consortio objaśnia, że chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeńskich sytuacjach nieregularnych, czyli w wolnych związkach lub małżeństwach cywilnych.

Może być większy problem z uzyskaniem zaświadczenia od księdza

Osoby, które zamierzają zostać chrzestnymi, powinny udać się kancelarii parafii, do której należą po zaświadczenie potwierdzające ich religijność. Bywa tak, że przeszkodą może być niejasna sytuacja matrymonialna kandydata na chrzestnego. Wiele osób bowiem rezygnuje z zawarcia związku małżeńskiego. W takiej sytuacji ksiądz może odmówić wydania zaświadczenia.

Ponadto "Wprost" dowiedział się, że od 2024 roku duchowni mają bardziej szczegółowo i restrykcyjnie rozpatrywać kandydatury na rodziców chrzestnych i surowiej podchodzić do wydawania kandydatom zaświadczeń.

Autor: PAA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić