Laurowiśnia to doskonały zamiennik tui. Jest coraz popularniejsza w Polsce. Ma drobne, białe kwiaty, owoce zawiązują się w Polsce rzadko.
To roślina wywodząca się z ciepłych obszarów Półwyspu Bałkańskiego. Pomimo swojego pochodzenia, doskonale radzi sobie w naszym klimacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Laurowiśnia to doskonały wybór do ogrodu
Jaka jest jej przewaga laurowiśni nad tują? Między innymi fakt, że wiosną, a dokładniej w maju, jej liście przeobrażają się w piękne i intensywnie pachnące kwiaty, które dorastają do 20 cm długości i przypominają liście laurowe.
Co istotne, po przekwitnięciu liście laurowiśni nie tracą swojego intensywnie zielonego koloru. To sprawia, że roślina prezentuje się efektownie niezależnie od pory roku.
Laurowiśnia stanowi całoroczną osłonę ogrodu przed wiatrem i hałasem. Skutecznie oddzieli cię też od sąsiada. Roślina ta może osiągnąć nawet cztery metry wysokości.
Jest bardzo podatna na formowanie. Możemy z łatwością nadać jej kształt dopasowany do stylu naszego ogrodu.
Czytaj także: Rozsyp na trawniku po zimie. Mech prędko nie odrośnie
Przygotuj laurowiśnię na zimę
Laurowiśnia ma też swoje słabe strony. W przeciwieństwie do tui nie jest ona w pełni mrozoodporna. Przyzwyczajona jest bowiem do wysokich temperatur.
Niektóre, słabsze odmiany laurowiśni potrzebują dodatkowego zabezpieczenia na zimę. Dotyczy to szczególnie młodych roślin.
Przed nadejściem pierwszych przymrozków, roślinę można okryć specjalnym materiałem ochronnym, takim jak agrowłóknina. Materiał ten pozwoli na zatrzymanie ciepła wokół rośliny, jednocześnie chroniąc ją przed mrozem.
Pamiętaj jednak, aby nie zasłonić jej przy tym dostępu do światła. To krzew wiecznie zielony, który potrzebuje promieni słonecznych także zimą.
Choć laurowiśnia nie jest trudna w uprawie, trzeba zasadzić ją w odpowiedniej ziemi i we właściwym miejscu. Najlepiej czuje się w półcieniu. Powinna być też osłonięta od wiatru. Posadzenie jej obok wysokiego, najlepiej betonowego płotu, będzie doskonałym rozwiązaniem.