Dla wielu zapalonych miłośników ogrodnictwa założenie łąki kwietnej to jeden z kluczowych celów. Posiadanie przed swoim domem prawdziwego dywanu z wielokolorowych kwiatów wymaga jednak systematycznej pracy, ale także przemyślanej strategii działania.
Zakładasz łąkę kwietną? Zacznij już teraz
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konieczny jest chociażby wybór odpowiedniego momentu, w którym decydujemy się na założenie łąki kwiatowej. Specjaliści z Nadleśnictwa Gdańsk przekonują, że przygotowania powinniśmy rozpocząć właśnie teraz.
Choć lato to głównie pora zbiorów owoców, takich jak czereśnie czy truskawki, oraz warzyw, to w nasze ręce mogą trafić także nasiona. To istotne w kontekście próby stworzenia wielogatunkowej kwietnej łąki.
Leśniczy zachęcają do spacerów po okolicy lub w trakcie wakacyjnych wypraw, podczas których można zbierać nasiona różnokolorowych traw oraz kwiatów.
Specjaliści z Nadleśnictwa Gdańsk zwracają także uwagę na fakt, że utrzymanie założonej łąki kwietnej także wymaga zastosowania odpowiednich zasad. Tyczy się to chociażby koszenia.
Jeśli już macie taki "dziki" fragment w swoim ogrodzie, poczekajcie z koszeniem zanim wszystkie rośliny przekwitną, a ich nasiona dojrzeją. Warto też po skoszeniu zostawić pokos na kilka dni, żeby nasiona miały większą szansę wysypać się - przekonują leśniczy.
Ponadto zaprezentowali oni efekty zbiorów w jednym z ogrodów prowadzonych przez nadleśnictwo Gdańsk. Mowa o nasionach orlika pospolitego, który jest ładnie prezentującą się leśną byliną ozdobną.