Malwa jest rośliną z rodziny ślazowatych. Niegdyś cieszyła się ogromną popularnością i była nieodzownym elementem przydomowych ogródków. W czasach, gdy większość Polaków stawiała wyłącznie na trawę i krzewy, uległa zapomnieniu. Teraz przeżywa jednak prawdziwy renesans. Trudno się dziwić – gdy kwitnie, wygląda przepięknie.
Kiedy sadzić malwę? Jak podlewać malwę?
Malwa kwitnie w drugim roku od posadzenia. Nie wymaga obfitego nawadniania i może rosnąć w jednym miejscu nawet kilka lat. W pierwszym roku wypuszcza szorstkie, zielone liście, a w kolejnym pojawia się łodyga, z której wyrastają duże kwiaty (mogą osiągać nawet 10 cm średnicy). W Polsce najczęściej spotyka się kwiaty w kolorze różowym, a także czerwonym, żółtym oraz ciemnofioletowym.
Zobacz także: Czosnek uratuje twoje storczyki. Oto genialny trik
Nasiona malwy można sadzić od maja do lipca na głębokości ok. 2 cm. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od końca czerwca aż do października. W naturalnych warunkach wyrasta na glebach suchych i skalistych, dlatego nie lubi dużej wilgoci. Najlepiej posadzić ją w dobrze nasłonecznionym, ale osłoniętym od wiatru miejscu. Łodygi warto zabezpieczyć przed złamaniem drewnianymi palikami.
Przeczytaj też: Podlej nimi rośliny w ogrodzie. Będą rosły jak szalone
Gdy podlewamy malwę, nie moczmy liści. Wystarczy, że będziemy robić to wówczas, gdy zauważymy, że gleba jest sucha. Glebę dobrze nawozić przynajmniej raz w roku. Natomiast jeśli chcemy, by malwa wypuszczała kwiaty przez kolejne lata, istotne jest przycinanie łodygi – należy zrobić to wczesną jesienią.
Zastosowanie malwy w kuchni
Młode liście i kwiaty malwy są jadalne. Można dodawać je do sałatek lub jako ozdobę do mięs. Kwiaty czarnej malwy można też zasuszyć i przyrządzać z nich napar. Taką herbatkę warto pić wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Malwa nieprzypadkowo jest składnikiem kremów i szamponów. Z jej kwiatów można zrobić domowy tonik lub kompres na zmęczone oczy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.