Większość gatunków kleszczy zaczyna żer wczesną wiosną. Te niewielkie pajęczaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Według naukowców kleszcze mają swoje upodobania, jeśli chodzi o krew żywiciela. Kogo gryzą najczęściej?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te osoby są najbardziej narażone na atak kleszczy
Według zgromadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie danych kleszcze najczęściej atakują osoby o grupie krwi A. Natomiast najrzadziej "wgryzają się" w osoby o grupie B. Oczywiście nie oznacza to, że jej przedstawiciele powinni zaniechać wszelkich środków ostrożności chroniących przed atakiem pajęczaka.
Przypominamy, że kleszcze atakują o każdej porze roku. Kryją się w wysokich trawach, na drzewach i krzewach. Najczęściej atakują rankiem, kiedy powietrze jest jeszcze lekko wilgotne. Później zwiększają swoją aktywność około godziny 15.
Zobacz też: Wlej do kopca. Krety znikną z ogrodu w mig
Co wabi kleszcze?
Tę rodzinę pajęczaków przyciąga do człowieka przede wszystkim zapach potu oraz ciepło. Co ciekawe, kleszcze nie mają oczu. Ich receptory wyłapujące zapachy, znajdują się w odnóżach. Im bardziej jesteśmy spoceni, tym bardziej narażamy się na atak kleszczy.
Co zrobić, gdy pajęczak wbije się w ciało? Najlepiej od razu udać się do lekarza. Niewprawiony ruch przy wyciąganiu pajęczaka może sprawić, że jakaś jego część pozostanie w skórze. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto sięgnąć po specjalne urządzenie z pętelką.
Innym sposobem będzie posłużenie się plastikową pęsetą i umiejętne wyciągnięcie kleszcza. Nie próbujmy wyciskać pasożyta palcami. To może skończyć się rumieniem, obrzękiem i innymi problemami zdrowotnymi.
Zobacz też: Genialny trik ogrodnika. W mig wypędzisz nornice
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl