Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Medytacja. Co daje? Jak zacząć?

2

Medytacja przez tysiące lat i w kręgu wielu kultur pomagała ludziom odnajdywać wewnętrzny spokój. Nie inaczej jest dziś, z wyjątkiem tego, że aktualnie wiedza o niej jest szerokodostępna. Do jej praktykowania potrzeba bardzo niewiele, głównie chwili wolnego czasu i chęci. Dowiedz się, jak zacząć medytować i napełnić umysł spokojem.

Medytacja. Co daje? Jak zacząć?
Medytacja. Co daje? Jak zacząć? (Getty Images, Henry Arden)

Czym jest medytacja?

Medytacja znana jest ludzkości od tysięcy lat, ale dziś wraca do łask z wyraźną siłą. Nie jest tajemnicą, że myśląc "medytacja", widzimy osobę w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami, z zamkniętymi oczami, głęboko oddychającą. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się w głowie.

Medytacja to trening umysłu, taki sam jak ćwiczenia są treningiem dla ciała. Ważnymi elementami medytacją są skupienie, relaksacja oraz świadomość. Najprościej mówiąc, najbliżej stanu medytacji jest myślenie o niczym. Oczyszczenie umysłu z wszelkich doczesnych myśli. Opróżnienie głowy z problemów, trosk, pytań i robienie miejsca na te dobre, kreatywne i pozytywne refleksje.

Na czym polega medytacja?

Medytując, możemy przybrać dowolną wygodną pozę, nie tylko siad skrzyżny. Może to być siedzenie na krześle, leżenie na łóżku. Ważne, by było nam wygodnie. Warto jednak wyprostować kręgosłup. Pozwala to na utrzymanie świadomego kontaktu ciała z umysłem. W trakcie medytowania najpierw próbujemy pozbyć się natrętnych myśli z głowy, by oczyścić umysł i przygotować je na głębsze poznanie siebie. Medytacja jest procesem, umiejętnością, którą trzeba trenować. Ma ona być podróżą poza granicami codziennej świadomości, w głąb siebie. Jest inspirującym procesem pracy nad umysłem i emocjami.

Jako że powyższe słowa mogą brzmieć górnolotnie, warto spojrzeć na medytację z innej, bardziej przystępnej strony. Z medytacji każdy może wyciągnąć to, na czym najbardziej mu zależy. Może to być po prostu osiągnięcie głębokiego spokoju, relaksu, które pozwoli odpocząć od trosk szarej codzienności.

Dla kogo jest medytacja?

Jeśli poczucie, że czas płynie zbyt szybko, a ty potrzebujesz więcej czasu, jest ci nieobce, medytacja jest właśnie dla ciebie. Tak naprawdę jest dla każdego, komu doskwiera pośpiech, czuje, że nie nadąża, i wewnętrznie chce zatrzymać się w danej chwili.

Jest dla każdego, bez względu na wiek, poglądy, wyznawaną religię czy stan zdrowia. Medytacja jest stosowana przez osoby, które chcą zredukować stres i się wyciszyć. Zwolennikami medytacji są także ci, którzy chcą panować nad swoimi myślami i emocjami. Możliwa jest nawet medytacja dla dzieci. Rzecz jasna nie będzie wyglądała tak jak u dorosłego. Głównym jej celem powinna być relaksacja i zwiększenie koncentracji.

Jakie są cele medytacji?

Choć pisaliśmy, że głównym celem medytacji jest odkrywaniem siebie. Osoby, które dopiero zaczynają interesować się medytacją, robią to jednak głównie po to, by się zrelaksować, odprężyć, odstresować, a w konsekwencji poczuć spokój oraz spełnienie. Możesz także potraktować medytację jako trening uważności, trzymania myśli na wodzy, a także jako praktykę odstresowującą, poprawiającą pamięć, koncentrację i kreatywność.

Osoby, które medytują regularnie, potwierdzają, że na co dzień czują większy spokój i szczęście. Medytacja uzdrawiająca pomaga w samoleczeniu i zmniejszaniu wszelkiego rodzaju bólu. Pamiętaj jednak, że medytacja nie jest lekarstwem na depresję ani na żadną inną chorobę. Traktuj ją jako ćwiczenia umysłu. Jeśli więc czujesz permanentny smutek lub inną dolegliwość, w pierwszej kolejności udaj się do psychologa na konsultację.

Rodzaje medytacji. Jakie są podstawowe techniki?

Rodzajów medytacji są tysiące. Od nieruchomego przebywania w ciszy, skupiania się na jednostajnym oddechu, przez wizualizacje, aż po medytacje w ruchu. Istnieje medytacja uniwersalna, Qigong, mantra, duchowa itd. Medytacja różni się także w zależności od tego, co chcemy z jej pomocą osiągnąć.

Technika uważności koncentruje się na świadomym odbieraniu wszystkich otaczających nas dźwięków czy zdarzeń. Medytacja koncentracji to taka, w trakcie której skupiamy się na jednej konkretnej rzeczy, myśli lub na dźwięku. Inne rodzaje odpowiadają różnym momentom dnia. Medytacja poranna ma za zadanie pozytywnie nastroić na nowy dzień. Częstym jej elementem są afirmacje i praktyka wdzięczności. Medytacja na sen wycisza ciało oraz umysł i odpręża.

Co dzieje się z ciałem podczas medytacji?

Jedną z najczęściej kojarzonych praktyk jest medytacja na stres. Stres powoduje m.in. ogólnie napięcie, drżenie, potliwość, bicie serca lub przyspieszony oddech. W trakcie medytacji mięśnie ulegają odprężeniu. Wraz z głębokimi oddechami zwalnia bicie serca. Oddychanie jest kluczową czynnością w medytacji, które pozwala uwolnić ciało od wszelkiego napięcia.

Istnieją także badania, według których medytacja ma wpływ na nasz mózg. Osoba będąca w stanie głębokiej medytacji sprawia, że częstotliwość fal mózgowych ulega spowolnieniu, co przypomina fazę lekkiego snu.

Czego potrzeba do rozpoczęcia medytacji?

Medytacja ro najprostsza i najbardziej przystępna aktywność, ponieważ do jej wykonywania nie potrzebujesz niczego. Znanymi gadżetami medytacji są np. kadzidła, świece, gongi czy maty do siedzenia. Nie jest to jednak obowiązek, a te przedmioty mają za zadanie jedynie zwiększyć komfort osoby medytującej.

Jak zacząć swoją przygodę z medytacją? Znajdź wygodne miejsce. Może to być twoje łóżko lub miejsce na łonie natury, bezpieczne, ale mało uczęszczane przez ludzi, którzy mogliby ci przeszkadzać. Dobrym instruktażem może się okazać podcast o medytacji i mindfulness. Prowadzący słuchowiska poprowadzi cię za rękę i podpowie, co robić krok po kroku. Podpowie ci, o czym myśleć, na czym się skupić, kiedy brać wdech, a kiedy wydech.

Po jakim czasie widać efekty medytacji?

Po jakim czasie regularnych treningów medytacja przynosi efekty? Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna również od tego, co chcesz osiągnąć poprzez medytację. Istnieją badania, które wskazują, że po 2 tygodniach praktyki następują widoczne efekty w postaci poprawy pamięci, koncentracji, a także panowania nad własnymi myślami oraz emocjami.

Jeśli jednak medytacja jest nam potrzebna po to, aby odpocząć po ciężkim dniu, a efektem, jaki chcemy osiągnąć, jest po prostu relaks i odpoczynek od natrętnych myśli, ten będzie odczuwalny już po jednej poprawnie wykonanej sesji. Może ona trwać 10,15 czy 30 minut. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości.

Zobacz także: W momencie kryzysu zaczęła medytować. Paulina Młynarska o zaletach jogi
Autor: MBD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić