Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Oliwia Skindzier | 
aktualizacja 

Mezoterapia igłowa — na czym polega i kto powinien się zdecydować?

0

Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej, który nie bez powodu cieszy się ciągłym zainteresowaniem. Szybkie i trwałe efekty można uzyskać już po jednej sesji w salonie. Redukcja zmarszczek, poprawa elastyczności skóry i głębokie nawilżenie. Dowiedz się, co to mezoterapia igłowa, na czym polega zabieg i na jakie efekty można liczyć.

Mezoterapia igłowa — na czym polega i kto powinien się zdecydować?
Mezoterapia igłowa — na czym polega i kto powinien się zdecydować? (Getty Images, Nastasic)

Czym jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na podskórnej lub śródskórnej iniekcji substancji aktywnych, które dobierane są w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Za pomocą cieniutkiej igły lub igieł podawany jest koktajl substancji odżywczych, a samo nakłucie trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Aby zminimalizować nieprzyjemne doznanie, które wiąże się z nakłuwaniem skóry, stosuje się znieczulenie miejscowe. Jakie partie ciała mogą być poddane mezoterapii? Najczęściej jest to twarz, szyja, dekolt, ale także obszary skóry, gdzie występują blizny, rozstępy czy cellulit. Mezoterapia ma wiele zastosowań i może pomóc w walce z pierwszymi oznakami starzenia, ale także przy problemach z wypadającymi włosami, ponieważ stosuje się ją także na skórze głowy. 

Jest więc skuteczną metodą pomocną przy zwalczaniu nadmiernego wypadania włosów, skórki pomarańczowej czy rozstępów i blizn. Najczęściej jednak zabieg wykonuje się na skórze twarzy w celu osiągnięcia efektu ujędrnienia i nawilżenia. 

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Zabieg polega na wykonywaniu nakłuć w odpowiednich odstępach, by pobudzić skórę do biorewitalizacji, w tym zwiększonej produkcji kolagenu. Nie jest to zabieg mocno inwazyjny, pomimo tego, że wiąże się z nakłuciami. Lekarz lub kosmetolog precyzyjnie aplikuję pod skórę substancje aktywne przy pomocy strzykawek z bardzo cienkimi igłami oraz specjalistycznego urządzenia, jakim jest mesogun. Początkowo wstrzyknięcie substancji odżywczych powoduje przerwanie ciągłości tkanki, co sprawia, że chwilę po zabiegu skóra jest podrażniona, zaczerwieniona i lekko opuchła. Jednak jest to początek aktywowania procesów regeneracyjnych, co pozwala osiągnąć zamierzone efekty.

Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa (Getty Images, gilaxia)

Dla kogo odpowiedni będzie zabieg mezoterapii igłowej?

Podczas zabiegu można wykorzystać wiele substancji aktywnych, w zależności od potrzeb i preferencji klientek oraz klientów. Bardzo często stosuje się gotowe mieszanki bazujące np. na kwasie hialuronowym, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Pozwala zwiększyć aktywność komórek i zredukować wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Taki zabieg będzie odpowiedni dla osób, które borykają się z pierwszymi oznakami starzenia, chcą działać profilaktycznie, a także nawilżyć skórę. 

Także osoby, które mają problem z przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi, szarą cerą powinny spróbować mezoterapii igłowej. Zabieg poleca się także w przypadku osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów, gdyż w tym przypadku mezoterapia również potrafi przynieść zaskakujące rezultaty. 

Mezoterapia igłowa daje natychmiastowe efekty, które widać już po jednym zabiegu, jednak by efekt utrzymywał się i był optymalny, zaleca się wykonanie minimum 4 zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Do najważniejszych efektów należy zwiększenie elastyczności i ujędrnienie skóry, odbudowa komórek skórnych i zniwelowanie drobnych zmarszczek, a także nawodnienie i nawilżenie obszarów poddanych zabiegowi. 

Jakie są przeciwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej?

Nie każdy powinien jednak decydować się na zabieg mezoterapii igłowej. Zawsze warto wybrać się na konsultację, gdzie otrzyma się fachową pomoc dotyczącą przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Wśród czynników uniemożliwiających skorzystanie z mezoterapii igłowej wymienia się: ciążę oraz okres karmienia piersią, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, aktywne stany zapalne (np. opryszczka), stosowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi czy nadwrażliwość na jakikolwiek składnik obecny w stosowanych substancjach aktywnych. 

Jak należy się przygotować do zabiegu mezoterapii igłowej?

Zabieg mezoterapii nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania, można go wykonać niezależnie od pory roku, jednak najlepiej przed zabiegiem wybrać się na konsultację, podczas której kosmetolog lub lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości. Ważne jest jednak to, by po wykonanym zabiegu odpowiednio pielęgnować skórę poddaną mezoterapii. Trzeba zadbać o dobre nawodnienie i nawilżenie skóry, a także pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. 

Zobacz także: Karolina Gilon o poprawianiu urody: "Wszystko z umiarem"
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić