Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Weronika Grzywna | 
aktualizacja 

Mikrodermabrazja - na czym polega?

1

Aby zachować piękny i zdrowy wygląd naszej skóry, musimy dbać o jej odpowiednią pielęgnację. To właśnie dlatego tak wiele osób chętnie poddaje się zabiegom kosmetycznym. Jednym z coraz częściej wybieranych zabiegów jest mikrodermabrazja, która skutecznie złuszcza martwy naskórek i może być wykonywana niemal na każdym rodzaju skóry. Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji i jakie daje rezultaty?

Mikrodermabrazja - na czym polega?
Mikrodermabrazja - na czym polega? (Getty Images, GregorBister)

Co to jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja zamiennie nazywana jest również mikropeelingiem. Zabieg ten polega na mechanicznym złuszczaniu warstwy martwego naskórka, co nie tylko wygładza i oczyszcza skórę, ale i dotlenia ją, odżywia, uelastycznia i poprawia jej koloryt. Mikrodermabrazja najczęściej wykonywana jest na twarzy, jednak można ją także wykonać na szyi, dekolcie, plecach, czy pośladkach. 

Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji? Cały proces opiera się na peelingu, czyli na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka za pomocą uprzednio wybranych materiałów ścierających. Głębokość i intensywność złuszczania naskórka jest z kolei dostosowywana indywidualnie do problemu pacjenta oraz typu skóry.

Rodzaje mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja dzielona jest na trzy podstawowe rodzaje:

  1. Mikrodermabrazja diamentowa - polega na złuszczaniu naskórka za pomocą głowic diamentowych różniących się od siebie średnicą i wielkością ziarenek,
  2. Mikrodermabrazja korundowa - polega na złuszczaniu naskórka za pomocą mikrokryształków korundu. Jest to rodzaj tlenku węgla w postaci proszku, który pod ciśnieniem "uderza" w skórę,
  3. Mikrodermabrazja wodno-tlenowa - polega na aplikacji na skórę strumienia soli fizjologicznej oraz sprężonego powietrza, co oprócz złuszczania martwego naskórka, dodatkowo ją dotlenia. 

Czytaj też: Jak stosować kwasy? Kiedy aplikować?

Czy mikrodermabrazja boli?

Mikrodermabrazja to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny. Podczas zabiegu możliwe jest odczuwanie wyłącznie lekkiego drapania, które jest wynikiem mechanicznego złuszczania naskórka. 

Jakie efekty daje mikrodermabrazja?

Po zabiegu mikrodermabrazji skóra zostaje przede wszystkim wyraźnie oczyszczona, wygładzona oraz dotleniona. Złuszczenie warstwy rogowej naskórka ogranicza nadmierną produkcję sebum, usuwa zaskórniki i zmniejsza objawy trądziku. Mikrodermabrazja przyczynia się także do lepszego ukrwienia skóry, co pobudza skórę do produkcji kolagenu. W rezultacie poprawiona zostaje elastyczność i sprężystość skóry. Zabieg przyczynia się także do spłycenia drobnych zmarszczek, poprawienia kolorytu skóry i zmniejszenia widoczności blizn. 

Ze względu na to, że mikrodermabrazja doskonale usuwa martwy naskórek, bardzo często wykonywana jest jako przygotowanie do dalszych zabiegów medycyny estetycznej. 

Jak długo utrzymuje się efekt po mikrodermabrazji?

To, ile czasu będą utrzymywać się efekty mikrodermabrazji, zależne jest od typu skóry i indywidualnych predyspozycji. Pierwsze efekty z pewnością będą widoczne już po pierwszym zabiegu. Aby jednak uzyskać długoterminowe rezultaty, zalecane jest regularne wykonywanie serii zabiegów, których częstotliwość dopasowywana jest do kondycji cery pacjenta. Zazwyczaj jest to od 4 do 10 zabiegów. 

Dla kogo rekomendowany jest zabieg mikrodermabrazji?

Zabieg mikrodermabrazji przeznaczony jest tak naprawdę dla każdego typu skóry. W szczególności da zadowalające efekty osobom posiadającym skórę trądzikową, skłonną do wyprysków, czy z oznakami starzenia się. Mikrodermabrazję można również przeprowadzić u osób ze skórą wrażliwą, naczynkową oraz alergiczną. Główne wskazania do mikrodermabrazji to m.in.:

  • trądzik,
  • blizny potrądzikowe,
  • zaskórniki, wypryski,
  • utrata elastyczności i sprężystości skóry,
  • nierównomierny koloryt skóry,
  • rozszerzone pory,
  • nadmierne przetłuszczanie się skóry,
  • cellulit, 
  • rozstępy,
  • przebarwienia,
  • cera zmęczona, pozbawiona blasku. 

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mimo tego, że mikrodermabrazja jest w pełni bezpiecznym i bezinwazyjnym zabiegiem, nie może być ona przeprowadzana wśród niektórych grup osób. Przeciwskazaniami do mikrodermabrazji jest:

  • łuszczyca, 
  • ostre zmiany zapalne, 
  • zakażenia wirusowe, grzybicze lub bakteryjne,
  • nowotwór skóry, 
  • trądzik różowaty, 
  • tendencja do pękania naczynek krwionośnych,
  • stosowanie leków zakrzepowych.

Warto wspomnieć o tym, że mikrodermabrazja nie powinna być wykonywana ani w okresach upalnego lata, ani mroźnej zimy. Najlepszym czasem na zabieg mikrodermabrazji jest wiosna lub jesień. 

Ile kosztuje zabieg mikrodermabrazji?

Cena jednego zabiegu mikrodermabrazji waha się od 150 zł do 400 zł w zależności od tego, czy będzie ona wykonywana na twarzy, szyi, dekolcie, plecach, czy na pośladkach. W przypadku zabiegu na plecach, czy na pośladkach, czyli na większej powierzchni, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Czasami w ofercie niektórych gabinetów możemy spotkać się z możliwością wykupienia od razu serii zabiegów, co jest znacznie bardziej opłacalne niż jednorazowy zakup zabiegu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić