W czasopiśmie naukowym "Journal of Applied Microbiology" pojawiły się wyniki badania, których autorem jest Trond Møretrø. Naukowiec i jego ekipa przyjrzeli się gąbkom kuchennym. Porównano gąbki i szczotki do mycia naczyń, by uzyskać odpowiedź na pytanie, które z gadżetów kuchennych na dłużej pozwalają zachować higienę. Badaniom poddano gąbki i szczotki z dwóch krajów: Portugalii i Norwegii. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości.
Gąbka czy szczotka - co wybrać do mycia naczyń?
Jak się okazało, na ani w szczotkach, ani w gąbkach nie znaleziono bakterii chorobotwórczych. Jednak znaleziono inne szczepy bakterii tzw. niepatogennych. Wyniki badania pokazały, że zdecydowanie lepszym, bo bardziej higienicznym wyborem, są szczotki do mycia naczyń. Powód? Szczotka, szczególnie taka, która zostanie pozostawiona na noc do wyschnięcia, będzie miała na sobie znacznie mniej bakterii.
Ponieważ szczotka schnie bardzo szybko, szkodliwe bakterie giną. Ponadto większość szczoteczek ma rączkę, która zapobiega bezpośredniemu kontaktowi dłoni z potencjalnie szkodliwymi bakteriami, w przeciwieństwie do gąbek - wyjaśnili naukowcy.
Jak dbać o gąbkę do mycia naczyń?
Jeśli mimo wszystko zdecydowanie wolisz myć naczynia gąbką, pamiętaj, by regularnie ją wymieniać.
Sposób, w jaki konsumenci używali gąbek, nie miał większego znaczenia dla rozwoju bakterii. Konsumentom bardzo trudno zapobiec rozwojowi bakterii w gąbkach, jeśli nie wymieniają ich codziennie - powiedział autor badania.
Codzienna wymiana gąbek to mało ekologiczne rozwiązaniem. Mówi się, że dobrze jest wymienić gąbkę na nową co dwa tygodnie. Ważnym jest również, by po każdy użyciu dokładnie ją wycisnąć, tak by mogła ona wyschnąć. Wówczas zmniejszymy ryzyko rozwoju bakterii.
Przynajmniej raz w tygodniu warto wyparzyć gąbkę kuchenną w gorącej wodzie z dodatkiem octu, wówczas zyskamy pewność, że jest ona czysta i pozbawiona bakterii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.