Herbaty są znane ze swoich prozdrowotnych właściwości, często wspomagają trawienie, oczyszczają organizm i mają działanie regenerujące. Jednak istnieje pewien rodzaj herbaty, który w przeciwieństwie do innych, może być szkodliwy dla zdrowia. Spożywanie naparu z żywokostu niesie za sobą ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby, a także może prowadzić do mutacji, nowotworów i reakcji alergicznych.
Już w 2001 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała ostrzeżenie dotyczące doustnego spożycia żywokostu. Zakaz sprzedaży naparu z tej rośliny wprowadzono również m.in. w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkodliwe działania herbaty z żywokostu
Żywokost leczniczy to roślina o bogatym składzie. Zawiera między innymi związki śluzowe, garbniki, cukry, skrobię, alantoinę, olejki eteryczne i aminokwasy. Niestety, w swoim składzie ma również alkaloidy pirolizydynowe, które są toksyczne dla organizmu i mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby oraz zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów.
Z tego powodu żywokostu nie należy spożywać ani pić herbatek z niego przygotowanych. Roślina ta nadaje się wyłącznie do stosowania zewnętrznego.
Czytaj także: Pokrój i ugotuj. Ten oprysk ochroni róże przed mszycami
Żywokost stosowany na skórę ma korzystny wpływ, przyspieszając gojenie ran i regenerację uszkodzonych tkanek. Działa przeciwbólowo i ściągająco, łagodząc dolegliwości związane z urazami i kontuzjami. Wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. Dodatkowo przynosi ulgę w przypadku oparzeń, odmrożeń i odleżyn.
Naturalne występowanie żywokostu
Rodzina żywokostów obejmuje około 27-36 gatunków roślin, które występują głównie w Europie, szczególnie w basenie Morza Śródziemnego. Można je spotkać także na Kaukazie i w Azji Zachodniej. W Polsce dziko rosną tylko cztery gatunki żywokostu.
Żywokosty preferują wilgotne tereny, takie jak brzegi jezior i rzek, bagna, podmokłe łąki czy rowy. Rośliny te osiągają wysokość do około 1,5 metra i charakteryzują się długimi, owłosionymi liśćmi o szorstkiej powierzchni, które mogą mieć nawet 50 cm długości. Ich kwiaty mają kształt zwisających dzwonków i przybierają purpurowo-fioletową lub białą barwę.
Czytaj także: Rozgnieć i zalej wodą. Mrówki wyniosą się co do jednej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.