Urządzenie nazwane DentalSlim Diet Control jest uważane przez profesora Paula Bruntona z University of Otago Health Sciences za "skuteczne, bezpieczne i niedrogie dla osób walczących z otyłością".
Choć na pierwszy rzut oka metoda wydaje się barbarzyńska, zespół badawczy twierdzi, że jej celem jest pomoc w walce z globalną epidemią otyłości.
Według Uniwersytetu Otago, 1,9 miliarda dorosłych na całym świecie ma nadwagę, a 650 milionów jest otyłych, co przekłada się na około 2,8 miliona zgonów rocznie. Szacuje się, że do 2030 roku około 57 proc. dorosłej populacji na świecie będzie miało nadwagę lub otyłość.
"To nieinwazyjna, odwracalna, ekonomiczna i atrakcyjna alternatywa dla zabiegów chirurgicznych. Nie musimy się również spodziewać niepożądanych konsekwencji" - mówi profesor Brunton.
W komunikacie prasowym podkreślono, że urządzenie "może być szczególnie pomocne dla osób, które muszą schudnąć, zanim będą mogły przejść operację bariatryczną oraz dla pacjentów z cukrzycą, u których utrata masy ciała może zapoczątkować remisję choroby".
Według twórców, DentalSlim pozwala na swobodną mowę i nie ogranicza oddychania, chociaż pozwala używającym go otworzyć usta tylko na około 2 mm.
Zgodnie z badaniami klinicznymi opublikowanymi w British Dental Journal, naukowcy musieli w szczególności skupić się na zbudowaniu mechanizmu taj, aby umożliwić uczestnikom badania dokładne wyczyszczenie zębów po siedmiu dniach. "Żaden z nich nie zgłosił nieświeżego oddechu ani bolesności dziąseł" – zapewniają badacze.
Jedyne, co zgłaszali uczestnicy, to że doświadczali sporadycznego dyskomfortu i czuli, że życie ogólnie było mniej satysfakcjonujące podczas noszenia urządzenia. Mieli też kłopoty z wymówieniem niektórych słów, chociaż z tego powodu tylko sporadycznie czuli się spięci lub zawstydzeni.
Krytycy tego urządzenia są zaniepokojeni tą metodą i porównują ją do technik tortur. Sposób wykorzystania urządzenia nasuwa również na myśl okablowanie żuchwy lub fiksację międzyszczękową, czyli procedurę medyczną zwykle używaną w leczeniu złamań szczęki. W latach 70. i 80. okablowanie szczęki było wykorzystywane jako technika odchudzania. Metoda została jednak szybko obalona przez naukowców z Vanderbilt University, ponieważ według nich był to nieskuteczny sposób kontrolowania wagi ze względu na to, że większość uczestników wróciła do starej wagi po odzyskaniu pełnej kontroli nad szczękami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.